485 milionów dolarów – Antoni Dudek

Aktualizacja: 2010-11-25 9:03 pm

Na zielonych stronach czwartkowej „Rzeczpospolitej” znalazłem informację, która – jeśli jest prawdziwa – powinna jak najszybciej trafić na czołówki wszystkich polskich gazet oraz pierwsze miejsca głównych programów informacyjnych radia i telewizji. Ekonomista dr Hubert A. Janiszewski, wiceprzewodniczący Rady Nadzorczej Deutsche Bank Polska, pisze tam sobie:

W III kwartale br. 1000 m sześc. gazu Gazprom sprzedawał średnio po 318 dol., w tymczasiecena w USA wynosiła 140 dol. Gazprom stosuje politykę dywersyfikacji cen dla poszczególnych odbiorców. Polska (według wicepremiera Pawlaka) będzie płacić od 350 do 370 dol. za 1000 m sześc., 50 dol. więcej niż średnia cena dla innych krajów członków UE! Dla porównania Statoil za gaz liczy 282 dol. za 1000 m sześc. Jeśli weźmiemy pod uwagę – na podstawie statystyk IAE – że Polska przez trzy kwartały 2010 r. sprowadziła 7,11 mld m sześć. gazu, a mamy w tym roku zakupić 9,7 mld m sześc., oznacza to, iż wydamy o ok. 485 mln dol. więcej na gaz z Rosji niż inne kraje UE. [link]

Mam świadomość, że dolar już nie ten co dawniej, ale jednak kwota 485 mln robi wrażenie. Przynajmniej na mnie. Ciekaw jestem, czy zrobi też na szukającym wszędzie oszczędności ministrze finansów Jacku Rostowskim, któremu ten cytat dedykuję. Prosiłoby się też o komentarz ze strony wicepremiera Waldemara Pawlaka, że dr Janiszewski oraz inni podążający jego śladem są w błędzie sądząc, że mamy do czynienia z megaskandalem. Zadowoliłby mnie nawet krótki wpis na osieroconym ostatnimi czasy jego blogu na S24.

Cóż, pomarzyć zawsze można… Już nawet nie o renegocjacji umowy z Gazpromem, bo przecież za chwilę Duma potępi zbrodnie katyńską, a prezydent Miedwiediew przywiezie nam kolejne odtajnione teczki na ten temat, ale tylko o ustaleniu – ku pamięci – nazwisk tych urzędników, którzy porozumienie z Gazpromem sygnowali swoim podpisem.

Antoni Dudek

O Autorze: Politolog i historyk, prof. dr hab., wykładowca UJ i były doradca Prezesa IPN

Tags: , , ,

Drukuj Drukuj

 

ZASADY PRZEDRUKU Z SERWISU INFORMACYJNEGO BIBUŁY:
Przedruki dozwolone, pod warunkiem podania źródła (np. "bibula.com" lub "Serwis Informacyjny BIBUŁA"), i/lub pełnego adresu internetowego: http://www.bibula.com/?p=28749 oraz niedokonywania jakichkolwiek skrótów lub zmian w tekstach i obrazach.


Przedruk materiałów zastrzeżonych przez Autora tekstu źródłowego bądź strony źródłowej, dozwolony jedynie po uzyskaniu stosownej zgody Autora.


Opinie wyrażane w tekstach publikowanych na łamach BIBUŁY są własnością autorów i niekoniecznie muszą odpowiadać opiniom wyrażanym przez Redakcję pisma BIBUŁY oraz Serwis Informacyjny BIBUŁY.


UWAGI, KOMENTARZE:

Wszelkie uwagi odnośnie tekstów, które publikowane były pierwotnie w innych mediach, prosimy kierować pod adresem redakcji źródłowej.
Uwagi do Redakcji BIBUŁY prosimy kierować korzystając z formularza [tutaj]