“L’Osservatore Romano” zdradziło papieża? V-Kolumna w Watykanie

Aktualizacja: 2010-11-25 11:39 am

Fala krytyki posypała się na „L’Osservatore Romano” za przedwczesne opublikowanie fragmentu papieskiej wypowiedzi. – Linią redakcji jest budzenie wątpliwości w kwestiach moralnych – wierzy Christine Vollmer.

Być może po raz pierwszy w historii mainstreamowi dziennikarze łączą się z konserwatywnymi katolikami w krytyce redakcji katolickiego „L’Osservatore Romano” – pisze LifeSiteNews. Watykańską gazetę krytykują za stworzenie w ostatni weekend wiru medialnego wokół papieskiej wypowiedzi na temat prezerwatyw. Słowa Ojca Świętego były jedynie niewielkim fragmentem obszernej wypowiedzi z wywiadu z Peterem Seewaldem.

Dziennikarze nazywają to „zdradą papieża” oraz przyjętych standardów etyki dziennikarskiej.

Christine Vollmer, członek i jednocześnie założyciel Papieskiej Akademii Źycia, skrytykowała wyciek wypowiedzi Benedykta XVI przed wydaniem książki i wezwała szefa gazety, Gian Maria Viana, aby podał się do dymisji.

– Ogromnym błędem, za który Vian powinien być zwolniony, jest to, że wiedząc, iż takie słowa padły w wywiadzie, gazeta powinna mieć przygotowany komentarz prostujący. Ten brak przygotowania na medialne ataki, które były do przewidzenia, jest niewybaczalny – mówi Vollmer.

Zwyczajna niekompetencja jest tu trudna do uwierzenia. Wydaje mi się, że tak jak w przypadku artykułu Fisichelli, linią redakcyjną gazety jest wzbudzanie wątpliwości w kwestiach moralnych – kontynuuje Vollmer w odniesieniu do wypowiedzi duchownego na temat aborcji bliźniaków dziewięcioletniej ofiary gwałtu. – Nie mają skrupułów, by poddawać w wątpliwość kwestie natury moralnej – konstatuje.

– Miliony ludzi na całym świecie uważają dzisiaj, że papież zmienił nauczanie Kościoła, otworzył się na debatę o antykoncepcji i uzasadnił stosowanie prezerwatyw w niektórych przypadkach. Jak to możliwe? – pyta katolicki dziennikarz, Philip Lawrer. – Po raz kolejny papiescy współpracownicy od PR zawiedli. W tym przypadku „L’Osservatore Romano” ponosi większość winy za prawdziwie katastrofalną gafę – przyznaje Lawrer.

Wielu komentatorów uważa, że przedwczesny wyciek do prasy papieskiej wypowiedzi był celowo zaplanowanym krokiem.

– „L’Osservatore Romano” nie spełnia nawet najmniejszych wymogów ostrożności, publikując jeden maleńki fragment wypowiedzi, o którym z góry wiadomo, że wywoła medialny zgiełk – uważa Vittorio Messori, dziennikarz i watykanista, autor wywiadu-rzeki z kard. Ratzingerem z 1987 roku. – To kolejny dowód na to, że ci, którzy powinni papieżowi pomóc w komunikacji, nie zrobili tego – ocenia.

eMBe/LifeSiteNews

Za: Fronda.pl -- [Org. tytuł: « "L'Osservatore Romano" zdradziło papieża?»]
Tags:

Drukuj Drukuj

 

ZASADY PRZEDRUKU Z SERWISU INFORMACYJNEGO BIBUŁY:
Przedruki dozwolone, pod warunkiem podania źródła (np. "bibula.com" lub "Serwis Informacyjny BIBUŁA"), i/lub pełnego adresu internetowego: http://www.bibula.com/?p=28735 oraz niedokonywania jakichkolwiek skrótów lub zmian w tekstach i obrazach.


Przedruk materiałów zastrzeżonych przez Autora tekstu źródłowego bądź strony źródłowej, dozwolony jedynie po uzyskaniu stosownej zgody Autora.


Opinie wyrażane w tekstach publikowanych na łamach BIBUŁY są własnością autorów i niekoniecznie muszą odpowiadać opiniom wyrażanym przez Redakcję pisma BIBUŁY oraz Serwis Informacyjny BIBUŁY.


UWAGI, KOMENTARZE:

Wszelkie uwagi odnośnie tekstów, które publikowane były pierwotnie w innych mediach, prosimy kierować pod adresem redakcji źródłowej.
Uwagi do Redakcji BIBUŁY prosimy kierować korzystając z formularza [tutaj]