Propozycja ugody z Rosją ws. skargi katyńskiej – wykluczona. Rosja nadal neguje zbrodnię

Aktualizacja: 2010-11-24 3:46 pm

Ugoda z władzami Rosji ws. skargi katyńskiej złożonej do Europejskiego Trybunału Praw Człowieka jest wykluczona.

Zdaniem rodzin ofiar zbrodni katyńskiej, odpowiedź Rosji w tej sprawie nie pozwala na porozumienie, bo jest “skandaliczna” i “uwłaczająca pamięci zamordowanych Polaków”. W lipcu rodziny katyńskie zaproponowały stronie rosyjskiej, że w zamian za odtajnienie całego śledztwa ws. zbrodni katyńskiej, prowadzonego w latach 1990-2004 przez rosyjską Główną Prokuraturę Wojskową, oraz pełną prawną rehabilitację ofiar, wycofają tę sprawę z Trybunału w Strasburgu.

W połowie października Rosja odpowiedziała w oficjalnym piśmie wysłanym do Strasburga. Stwierdziła, że nie ma obowiązku wyjaśniać losu tysięcy polskich oficerów. Rosja odmówiła także przedstawienia decyzji z 2004 r. o umorzeniu śledztwa katyńskiego, trwającego aż 14 lat. Widać zatem, że nawet katastrofa smoleńska w żaden sposób nie wpłynęła na stanowisko Moskwy w tej sprawie.

Rosja nadal neguje zbrodnię katyńską i wypiera się określania ówczesnych wydarzeń jako “mordu zbiorowego”. W oficjalnym liście było używane określenia: “wydarzenia katyńskie” lub “przestępstwo, które już dawno uległo przedawnieniu”. Pod pismem podpisał się m.in. wiceminister sprawiedliwości Georgij Matiuszkin.

Oburzeni są krewni żołnierzy, którzy zginęli w Katyniu. “Wstrząsający tekst” – oceniają sześciostronicowe pismo. “To jest wypieranie się zbrodni katyńskiej” i w takich okolicznościach ugoda nie jest możliwa – dodają.

(Łw/”Rzeczpospolita”, RMF FM)

Za: niezalezna -- [Org. tytuł: « PROPOZYCJA UGODY WYCOFANA »]
Tags: , , ,

Drukuj Drukuj

 

ZASADY PRZEDRUKU Z SERWISU INFORMACYJNEGO BIBUŁY:
Przedruki dozwolone, pod warunkiem podania źródła (np. "bibula.com" lub "Serwis Informacyjny BIBUŁA"), i/lub pełnego adresu internetowego: http://www.bibula.com/?p=28696 oraz niedokonywania jakichkolwiek skrótów lub zmian w tekstach i obrazach.


Przedruk materiałów zastrzeżonych przez Autora tekstu źródłowego bądź strony źródłowej, dozwolony jedynie po uzyskaniu stosownej zgody Autora.


Opinie wyrażane w tekstach publikowanych na łamach BIBUŁY są własnością autorów i niekoniecznie muszą odpowiadać opiniom wyrażanym przez Redakcję pisma BIBUŁY oraz Serwis Informacyjny BIBUŁY.


UWAGI, KOMENTARZE:

Wszelkie uwagi odnośnie tekstów, które publikowane były pierwotnie w innych mediach, prosimy kierować pod adresem redakcji źródłowej.
Uwagi do Redakcji BIBUŁY prosimy kierować korzystając z formularza [tutaj]