Duma rosyjska: próby obarczenia Związku Radzieckiego odpowiedzialnością za wybuch II wojny światowej to „historyczne kłamstwo”

Rosyjscy deputowani do Dumy Państwowej zamierzają dziś przyjąć oświadczenie, w którym krytycznie oceniają próby obarczenia odpowiedzialnością za wybuch II wojny światowej nie tylko hitlerowskie Niemcy, ale i Związek Radziecki.

Pretekstem do wydania oświadczenia jest 65 rocznica rozpoczęcia prac przez międzynarodowy Trybunał Wojskowy w Norymberdze.

Zdaniem rosyjskich posłów – próby obarczenia Związku Radzieckiego odpowiedzialnością za wybuch II wojny światowej to „historyczne kłamstwo”. W projekcie oświadczenia znalazły się również słowa zdziwienia i niezadowolenia, że w niektórych krajach upamiętnia się działania faszystów. Według radia „Echo Moskwy” – dokument jest już gotowy i dziś zostanie przegłosowany.

Rosja od dawna zgłasza zastrzeżenia do rezolucji Rady Europy i OBWE, w których obciążono winą za wybuch II wojny światowej Niemcy i Związek Radziecki. Prezydent Dmitrij Miedwiediew w wielu swoich wystąpieniach podkreślał, że – Kreml nie pozwoli na zakłamywanie historii. Tymczasem od początku listopada w rosyjskich kinach pokazywany jest film „Twierdza Brzeska”, w którym sugeruje się widzom, że wojna rozpoczęła się dopiero od ataku Niemiec na Związek Radziecki. W wystąpieniach rosyjskich polityków nie jest podnoszona również kwestia paktu Ribbentrop – Mołotow i napaści Armii Czerwonej 17 września 1939 roku na Polskę.

IAR/Kresy.pl

Za: Kresy.pl | http://www.kresy.pl/wydarzenia,polityka?zobacz/duma-rosyjska-oswiadczenie-o-prawdzie-historycznej | Duma rosyjska: oświadczenie o „prawdzie historycznej”

Skip to content