Rosja nadal neguje zbrodnię katyńską

Aktualizacja: 2010-11-17 11:15 pm

Rosja wciąż neguje zbrodnię katyńską. Twierdzi, że nie ma obowiązku wyjaśniać losu tysięcy polskich oficerów.

„Rzeczpospolita” dotarła do pisma, jakie Europejski Trybunał Praw Człowieka w Strasburgu otrzymał od rządu rosyjskiego. To odpowiedź na skargę krewnych ofiar NKWD, złożoną do Trybunału. Rosja odmówiła także przedstawienia decyzji z 2004 r. o umorzeniu śledztwa katyńskiego, trwającego aż 14 lat. Widać zatem wyraźnie, że nawet katastrofa smoleńska w żaden sposób nie wpłynęła na stanowisko Moskwy w tej sprawie.

Rosja nadal neguje zbrodnię katyńską i wypiera się określania ówczesnych wydarzeń jako “mordu zbiorowego”. W ich przekazie miały miejsce “wydarzenia katyńskie” lub “przestępstwo, które już dawno uległo przedawnieniu”.

Oburzeni są krewni żołnierzy, którzy zginęli w Katyniu. “Wstrząsający tekst” – oceniają sześciostronicowe pismo. Wcześniej bezskutecznie próbowali szukać sprawiedliwości w rosyjskich sądach. Byli z góry na straconej pozycji, bo nie mieli nawet dostępu do akt sprawy. W Strasburgu zarzucili więc Rosji m.in. brak skutecznego postępowania wyjaśniającego okoliczności śmierci tysięcy Polaków, pozbawienie prawa do skutecznego procesu sądowego i poniżające traktowanie.  Teraz zostało tylko czekać na wyrok Trybunału.

Źródło: rz.pl

Tags: , , ,

Drukuj Drukuj

 

ZASADY PRZEDRUKU Z SERWISU INFORMACYJNEGO BIBUŁY:
Przedruki dozwolone, pod warunkiem podania źródła (np. "bibula.com" lub "Serwis Informacyjny BIBUŁA"), i/lub pełnego adresu internetowego: http://www.bibula.com/?p=28556 oraz niedokonywania jakichkolwiek skrótów lub zmian w tekstach i obrazach.


Przedruk materiałów zastrzeżonych przez Autora tekstu źródłowego bądź strony źródłowej, dozwolony jedynie po uzyskaniu stosownej zgody Autora.


Opinie wyrażane w tekstach publikowanych na łamach BIBUŁY są własnością autorów i niekoniecznie muszą odpowiadać opiniom wyrażanym przez Redakcję pisma BIBUŁY oraz Serwis Informacyjny BIBUŁY.


UWAGI, KOMENTARZE:

Wszelkie uwagi odnośnie tekstów, które publikowane były pierwotnie w innych mediach, prosimy kierować pod adresem redakcji źródłowej.
Uwagi do Redakcji BIBUŁY prosimy kierować korzystając z formularza [tutaj]