Aktualizacja strony została wstrzymana

Rząd Tuska podpisał umowę do 2045 roku; chce sprzedać Rosji strategiczne udziały sektora energetycznego

Paliwowe aktywa Polski sprywatyzują rosyjskie spółki

Rosyjskie media: Polski rząd chce sprzedać strategiczne spółki sektora energetycznego

RIA Nowosti
Rosyjskie firmy mogą wziąć udział w prywatyzacji paliwowych aktywów państwowych Polski – przekazał dziennikarzom wicepremier Igor Sieczin na podstawie rozmów przeprowadzonych z wicepremierem Polski Waldemarem Pawlakiem. „Istnieje również plan polskich władz co do prywatyzacji szeregu aktywów paliwowych (spółek ropy naftowej) na terenie Polski. Jeśli te plany zostaną zrealizowane, to spółki rosyjskie będą mogły zupełnie otwarcie w sposób rynkowy wziąć udział w realizacji tych planów i wykazać swoją skuteczność” – powiedział Sieczin.
Pawlak podkreślił, że Polska jest zainteresowana współpracą z Rosją w dziedzinie przerobu ropy naftowej. „Omawialiśmy możliwość współpracy w dziedzinie przeróbki ropy naftowej na terenie Federacji Rosyjskiej” – powiedział. Według niego, zapewni to „dostęp do surowca po niższych cenach”. „Ja bym raczej powiedział, po rynkowych” – poprawił go Sieczin.
W lipcu polskie Ministerstwo Gospodarki poinformowało o zamiarze sprzedaży do końca 2010 r. majątku państwowego o wartości 12,8 mld USD, a w 2011 r. – dodatkowo na sumę 8,7 mld USD. W szczególności planowana jest sprzedaż udziałów Grupy Lotos SA, którą w 2009 r. interesował się „Łukoil”, firm energetycznych: Enea, Tauron, PGE, Energa i PAK, oraz zakładów chemicznych Kędzierzyn SA.

Firstnews.ru
Na spotkaniu z Władimirem Putinem, dotyczącym wyników rozmów gazowych z Polską, wicepremier Sieczin oświadczył, że złożył polskiemu rządowi ofertę dalszej współpracy między kompleksami paliwowo-energetycznymi. Stronie polskiej zaproponowano rozpatrzenie możliwości udziału w budowie bałtyckiej elektrowni jądrowej – Omówiliśmy kwestie dotyczące bieżących dostaw ropy naftowej przez firmy rosyjskie. Polscy partnerzy poinformowali nas o tym, że w najbliższych dniach zostanie podjęta decyzja dotycząca prywatyzacji szeregu spółek naftowych w Polsce. I doszliśmy do porozumienia, że firmy rosyjskie będą mogły wziąć udział w tych przedsięwzięciach. Biorąc pod uwagę pozycje, jakie zajmują nasze firmy, powstaje nie najgorsza perspektywa pracy, w tym również w branży paliwowej – oświadczył Putinowi Igor Sieczin.

tłum. Ewa Rzeczycka-Surma

Za: Nasz Dziennik, Wtorek, 2 listopada 2010, Nr 256 (3882)

 


 

Tranzyt do 2045 roku?

Premier Rosji Władimir Putin poinformował, że kontrakt na tranzyt rosyjskiego gazu przez terytorium Polski został przedłużony do 2045 roku. Według Putina, przewiduje to porozumienie podpisane przez oba kraje w piątek w Warszawie.

[…] Cały tekst dostępny w materiale źródłowym

KL, PAP

Za: Nasz Dziennik, Wtorek, 2 listopada 2010, Nr 256 (3882)

 


 

Skip to content