Ławrow: Zrobiliśmy więcej niż musieliśmy by pomóc Polakom

Aktualizacja: 2010-10-28 9:47 pm

Minister spraw zagranicznych Rosji Siergiej Ławrow jest zdania, że w śledztwie w sprawie katastrofy smoleńskiej strona rosyjska zrobiła więcej niż musiała, by pomóc Polakom.

Ławrow podczas spotkania z dziennikarzami po spotkaniu w Warszawie z szefem polskiej dyplomacji Radosławem Sikorskim, mówił, że rosyjska prokuratura i MAK nie tylko działają zgodnie z prawem międzynarodowym lecz wykonały wiele czynności, do których nie zobowiązywały ich przepisy konwencji chicagowskiej. Zdaniem rosyjskiego ministra, te działania to m.in. udostępnienie Polakom informacji i dokumentów oraz umożliwienie zbadania miejsca katastrofy.

Siergiej Ławrow ocenia, że polsko – rosyjska współpraca w sprawie katastrofie smoleńskiej jest “czymś bezprecedensowym”. Pytany o dewastowanie przez Rosjan wraku TU 154, Siergiej Ławrow powiedział, że nie widział filmu, na którym ten fakt był zarejestrowany. “Jeżeli rzeczywiście takie wydarzenia miały miejsce, to jest to akt wandalizmu, tak samo jak bezczeszczenie pomników” – dodał.

Szef rosyjskiej dyplomacji zapowiedział też, że do Polski zostanie przekazanych około 20 dodatkowych tomów dokumentów w sprawie zbrodni katyńskiej. Zapewnił, że proces odtajniania tych akt trwa. “Całkiem niedawno przekazaliśmy kolejne 20 tomów akt ze śledztwa katyńskiego, pomijając kilkadziesiąt tomów, które były przekazane kilka miesięcy temu. Mam nadzieję, że Polacy znają te fakty” – powiedział Ławrow. Chodzi o dokumenty ze śledztwa katyńskiego, które w latach 1991-2004 prowadziła rosyjska Główna Prokuratura Wojskowa. Tamtejszy wymiar sprawiedliwości śledztwo umorzył, zaś postanowienia i wszystkie dokumenty utajniono. Kilka miesięcy temu Dmitrij Miedwiediew przekazał Polsce 67 tomów akt i zapowiedział, że odtajnianie dokumentów będzie kontynuowane na jego osobiste polecenie. We wrześniu do Polski trafiło kolejnych 20 tomów. Niejawnych pozostaje jeszcze 96 tomów akt.

Polski minister spraw zagranicznych Radosław Sikorski zapowiedział po rozmowach z Ławrowem, że jeszcze w tym roku zostanie otwarte nowoczesne przejście graniczne Mamonowo-Grzechotki, przy granicy z obwodem kaliningradzkim. Dodał, że podczas dzisiejszego posiedzenia Komitetu Strategii Współpracy Polsko-Rosyjskiej udało się przygotować co najmniej trzy umowy dwustronne, które podpiszą w grudniu prezydenci Bronisław Komorowski oraz Dmitrij Miedwiediew. Nie wiadomo jednak, o jakie umowy chodzi. Celem spotkania Sikorski- Ławrow w Warszawie było m.in. właśnie przygotowanie grudniowej wizyty w Polsce prezydenta Rosji Dmitrija Miedwiediewa.

Radosław Sikorski podczas spotkania z dziennikarzami wyraził też nadzieję, że zbliżające się wybory prezydenckie na Białorusi 19 grudnia będą transparentne i odbędą się według europejskich standardów. Zapowiedział, że Polska będzie namawiać władze białoruskie, aby nadchodzące wybory były, jak się wyraził, “lepsze niż poprzednie”. Natomiast Siergiej Ławrow podkreślił, że to naród białoruski jest decydentem w sprawie własnych wyborów. Polityk wyraził nadzieję, że Zachód nie będzie stawiał Białorusi przed wyborem, czy chce być z Europą czy Rosją, tak jak uczyniono to, zdaniem Ławrowa, na Ukrainie podczas pomarańczowej rewolucji sprzed sprzed sześciu lat. Jak się dowiedziała nieoficjalnie IAR ze źródeł zbliżonych do MSZ, Radosław Sikorski wkrótce uda się z wizytą na Białoruś. .

Minister spraw zagranicznych Radosław Sikorski zapewnił, że rosyjski raport w sprawie katastrofy prezydenckiego samolotu pod Smoleńskiem będzie konsultowany z najlepszymi ekspertami w Rosji i Polsce, a także – być może – z innych krajów. O tym szef polskiej dyplomacji mówił na konferencji prasowej w Warszawie, po spotkaniu z rosyjskim ministrem spraw zagranicznych Siergiejem Ławrowem.

Polska ma dwa miesiące na zaopiniowanie raportu końcowego Międzypaństwowego Komitetu Lotniczego. Obaj politycy byli pytani przez dziennikarzy o raport w sprawie katastrofy smoleńskiej, który niedawno Rosjanie przekazali Polakom.
Radosław Sikorski podkreślił, że Polska i Rosja będą w tej sprawie współpracować. Siergiej Ławrow podkreślił, że Międzypaństwowy Komitet Lotniczy i rosyjska prokuratura nie tylko spełniają wszystkie wymogi prawa międzynarodowego, ale podjęły także, których nie musiały robić zgodnie z prawem międzynarodowym.

IAR/Kresy.pl

Tags: , ,

Drukuj Drukuj

 

ZASADY PRZEDRUKU Z SERWISU INFORMACYJNEGO BIBUŁY:
Przedruki dozwolone, pod warunkiem podania źródła (np. "bibula.com" lub "Serwis Informacyjny BIBUŁA"), i/lub pełnego adresu internetowego: http://www.bibula.com/?p=27928 oraz niedokonywania jakichkolwiek skrótów lub zmian w tekstach i obrazach.


Przedruk materiałów zastrzeżonych przez Autora tekstu źródłowego bądź strony źródłowej, dozwolony jedynie po uzyskaniu stosownej zgody Autora.


Opinie wyrażane w tekstach publikowanych na łamach BIBUŁY są własnością autorów i niekoniecznie muszą odpowiadać opiniom wyrażanym przez Redakcję pisma BIBUŁY oraz Serwis Informacyjny BIBUŁY.


UWAGI, KOMENTARZE:

Wszelkie uwagi odnośnie tekstów, które publikowane były pierwotnie w innych mediach, prosimy kierować pod adresem redakcji źródłowej.
Uwagi do Redakcji BIBUŁY prosimy kierować korzystając z formularza [tutaj]