Jest nakaz aresztowania brata Adama Michnika, stalinowskiego mordercy sądowego

Do Szwecji powinien już trafić europejski nakaz aresztowania wobec stalinowskiego sędziego Stefana M. – mówi Rafał Korkus, rzecznik Wojskowego Sądu Okręgowego w Warszawie, który wysłał taki nakaz. Stefan Michnik jest podejrzany o popełnienie zbrodni komunistycznej wobec żołnierzy Polskiego Państwa Podziemnego.

Rzecznik Korkus potwierdził, że ENA w sprawie Stefana Michnika został przesłany do Szwecji 15 października i powinien się już tam znaleźć, chociaż na razie sąd nie ma takich informacji. Teraz sąd będzie czekał na odpowiedź strony szwedzkiej. – Mogą być dwa rozwiązania: albo ten nakaz zostanie zrealizowany, albo Szwedzi mogą odmówić, zdarza się też, że przysyłane są dodatkowe pytania dotyczące sprawy – mówi Korkus.

Były stalinowski sędzia, przebywający obecnie w Szwecji, od dłuższego czasu jest ścigany przez pion śledczy IPN. Już wcześniej sąd wydał nakaz aresztowania podejrzanego, który nie stawiał się na wezwania. W sierpniu wystawiono ENA, który po przetłumaczeniu został wysłany do Szwecji.
– Wydany 10 sierpnia przez warszawski sąd okręgowy nakaz objął nieprawidłowości w stosowaniu aresztu w odniesieniu do 19 osób – mówi prowadzący sprawę Michnika prokurator Marek Klimczak z warszawskiego oddziału pionu śledczego IPN.

Sztokholm ma 90 dni na rozpatrzenie wniosku. Jak podkreślają przedstawiciele pionu śledczego IPN, wniosek o ENA nie jest stosowany automatycznie i będzie oceniony przez szwedzki sąd pod kątem obowiązującego tam prawa. Z dotychczasowego postępowania wynika, że „podejrzany dopuścił się tego typu czynów także w odniesieniu do co najmniej 19 innych osób”, głównie żołnierzy podziemia niepodległościowego i Polskich Sił Zbrojnych na Zachodzie.

Sprawa ta stanowi jedynie część działalności Michnika w stalinowskim wymiarze sprawiedliwości. Ma on na koncie kilkanaście wyroków śmierci wydanych w sfingowanych procesach, m.in. wobec żołnierzy przedwojennego Wojska Polskiego. – U boku doświadczonych, starszych wiekiem sędziów Stefan Michnik składał w latach 1951-1953 podpisy pod wyrokami śmierci: mjr. Jerzego Lewandowskiego, mjr. Zefiryna Machali, Karola Sęka, Stanisława Okunińskiego, Tadeusza Moniuszki, Józefa Marcinowskiego, Henryka Gutowskiego, płk. Maksymiliana Chojeckiego, Huberta Cieślaka i Felicji Wolff – wyjaśnia dr hab. Krzysztof Szwagrzyk, naczelnik pionu edukacyjnego wrocławskiego oddziału IPN.

Prokurator Marek Klimczak zwraca uwagę, że udowodnienie tzw. mordu sądowego jest niezmiernie trudne, i obecnie nie przewiduje się postawienia Michnikowi poważniejszych zarzutów.
Szwagrzyk podkreśla, że Michnik mimo młodego wieku „z głębokim przekonaniem ideologicznym wykonywał swoje obowiązki”. – Jestem absolutnie przekonany, że Stefan Michnik nie może być uznany za niczego nieświadomą, młodą ofiarę systemu komunistycznego, która nie bardzo wiedziała, co czyni – podkreśla historyk.
Dodaje, że „w kraju i za granicą żyje do dziś kilkudziesięciu sędziów i prokuratorów stalinowskich pobierających emerytury wielokrotnie większe od emerytur i rent skazywanych przez siebie ofiar”.

Zenon Baranowski

Za: Nasz Dziennik, Czwartek, 28 października 2010, Nr 253 (3879) |http://www.naszdziennik.pl/index.php?dat=20101028&typ=po&id=po52.txt | PrzyjdÄ… po brata Michnika

Share on facebook
Share on google
Share on twitter
Share on linkedin
Share on pinterest
Skip to content