“Sprawiedliwość” po amerykańsku: wyrok śmierci dla Tarika Aziza

Aktualizacja: 2010-10-26 10:12 pm

Tarik Aziz,  iracki minister spraw zagranicznych w czasie rządów Husajna, został skazany na śmierć przez powieszenie, przez pozostający pod naciskami amerykańskich sił okupacyjnych Sąd Najwyższy w Iraku. Wyrok śmierci wobec 74 letniego Aziza, jego syn, pozostający na emigracji w Jordanii, określił  mianem haniebnego. Ziad Aziz, komentując orzeczenie sędziów, stwierdził, że chodzi tu o odwet i wyeliminowanie wszystkich osób, mających w przeszłości związki z dyktaturą Husajna.

Oficjalna treść wyroku mówi o uwikłaniu Aziza w prześladowania opozycji szyickiej. Wokół całej sprawy narosło jednak wiele niejasności, pozwalających twierdzić, że wyrok  ten nie jest niczym innym jak zwyczajnym aktem zemsty ze strony Amerykanów, którzy odcinają się w ten sposób od niewygodnej dla siebie przeszłości (Waszyngton wspierał hojnie iracki reżim w czasie wojny z Iranem, a sam Aziz był jedną z głównych postaci w czasie rozmów z administracją Reagana). Dodatkowo, wspomniany wyżej Ziad Aziz twierdzi, że jego ojciec sam padł ofiarą szyitów z religijnej partii Al-Dawa.

Warto pamiętać, że Aziz był jedynym w rządzie Saddama Husajna chrześcijaninem (był wyznawcą Kościoła Chaldejskiego), na krótko przed amerykańską inwazją na Irak, spotkał się w Watykanie z Janem Pawłem II. Aresztowany przez Amerykanów w kwietniu 2003 roku, przez cały czas przebywał w amerykańskim więzieniu.

Tags:

Drukuj Drukuj

 

ZASADY PRZEDRUKU Z SERWISU INFORMACYJNEGO BIBUŁY:
Przedruki dozwolone, pod warunkiem podania źródła (np. "bibula.com" lub "Serwis Informacyjny BIBUŁA"), i/lub pełnego adresu internetowego: http://www.bibula.com/?p=27870 oraz niedokonywania jakichkolwiek skrótów lub zmian w tekstach i obrazach.


Przedruk materiałów zastrzeżonych przez Autora tekstu źródłowego bądź strony źródłowej, dozwolony jedynie po uzyskaniu stosownej zgody Autora.


Opinie wyrażane w tekstach publikowanych na łamach BIBUŁY są własnością autorów i niekoniecznie muszą odpowiadać opiniom wyrażanym przez Redakcję pisma BIBUŁY oraz Serwis Informacyjny BIBUŁY.


UWAGI, KOMENTARZE:

Wszelkie uwagi odnośnie tekstów, które publikowane były pierwotnie w innych mediach, prosimy kierować pod adresem redakcji źródłowej.
Uwagi do Redakcji BIBUŁY prosimy kierować korzystając z formularza [tutaj]