Gruzja: Aresztowanie żydowskich “biznesmenów” przy próbie przekupstwa Ministra Fianansów

Aktualizacja: 2010-10-18 2:32 pm

Dwóch izraelskich tzw. biznesmenów zostało aresztowanych podczas spotkania z gruzińskim ministrem finansów, z podejrzeniem o oferowanie ministrowi wielomilionowej łapówki, w zamian za wycofanie się ministerstwa z weta wobec niekorzystnej dla Gruzji umowy arbitrażowej.

Aresztowani żydowscy “biznesmeni”: Ron Fuchs i Zeev Frenkiel usiłowali przekupić ministra Avtandil Kharadze, aby ten odstąpił od sprzeciwu rządu gruzińskiego wobec decyzji trybunału arbitrażowego przyznającej oskarżonym prawie 100 milionów dolarów odszkodowania w procesie arbitrażowym.

Izraelski ambasador w Gruzji, Yitzhak Gerberg, który odwiedził aresztownych w więzieniu powiedział izraelskiej agencji Ynet, że byli oni “bardzo zaskoczeni aresztowaniem”, ale że są oni “traktowani dobrze”.

Sąd w Tbilisi oddalił pozew o uchylenie aresztu oskarżonych. Rozprawa odbędzie się w przyszłym tygodniu.

Sporna sprawa rozpoczęła się jeszcze w 1991 roku kiedy to firma, reprezentowana przez Rona Fuchs, weszła w biznesową umowę joint venture z gruzińską spółką państwową i uzyskała zezwolenie na budowę rurociągu naftowego z Azerbejdżanu, poprzez Gruzję i Turcję. Rząd Gruzji, dopatrując się uchybień unieważnił jednak zawartą umowę.

3 marca br. urzędujący w Londynie Trybunał Arbitrażowy International Center for Settlement of Investment Disputes wydał decyzję przyznającą odszkodowanie izraelskiej firmie.

Wokół sporu i aresztowania Żydów na gorącym uczynku przy próbie przekupstwa w Gruzji konieczne są dalsze wyjaśnienia, jednak oferowanie łapówek, przekupstwo i inne formy materialnego i pozamaterialnego nacisku grup żydowskich odnotowywane było w annałach historycznych od niepamiętnych czasów. Jak wspominają liczni kronikarze, majętni Żydzi nagminnie dopuszczali się przekupstwa monarchów, władzy lokalnej, duchowieństwa.  W czasach współczesnych, w okresie tzw. transformacji również i w Polsce mogły występować przypadki tego typu przestępstw. Wynika to choćby ze szczerej wypowiedzi Shlomo Tauba z Izraela, określanego jako założyciel zarejestrowanej w Polsce organizacji mającej na celu “restytucję mienia żydowskiego w Polsce”. Taub udzielił w 2008 roku wywiadu izraelskiemu radiu Israel National Radio i w ostrych słowach wezwał do jak najszybszego “odebrania mienia z rąk władz administracyjnych, głównie w Polsce, zarządzających majątkiem żydowskim”. Przyznał on, że proces ten nie jest prosty ani tani, i w związku z tym “Czasami przedstawiciele władzy muszą być specjalnie wynagrodzeni; jakby to powiedzieć: trzeba przemówić do nich w ich własnym języku. Będą też inne koszty i to należy przygotować bardzo drobiazgowo, krok po kroku.” [1]

W podobnych słowach wyraził się Shimon Perez na konferencji ekonomicznej w Tel Awiwie, który co prawda użył określenia “wykupujemy Polskę” [2], to jednak wiele wskazuje na inne znaczenie tych słów. Według raportu przygotowanego przez Transparency International, ukazującego korupcję w roku 2009 (Global Corruption Report 2009), w gronie 30 państw regionu Europy Zachodniej i Środkowej (27 państw oraz Norwegia, Islandia i Izrael), Polska znajduje się na 28 miejscu, wyprzedzając jedynie Bułgarię i Rumunię. “Wykupywanie Polski” w tym kontekście może przybierać zatem specjalne formy “wynagrodzeń” dla polityków.

 

1. Zob. BIBUŁA, ‘Żydowski ruch roszczeniowy: “Idźcie i odbierzcie naszą własność”… przekupując polskich polityków!

2. “Izraelska ekonomia jest w stanie rozkwitu. Izraelscy biznesmeni inwestują wszędzie na świecie. Izrael może poszczycić się niespotykanym sukcesem. Na dzień dzisiejszy, wygraliśmy ekonomiczną niezależność i wykupujemy Manhattan, Polskę i Węgry. (…) Dla naszego małego kraju jak nasz to jest naprawdę zadziwiające. Widzę, że wykupujemy Manhattan i wykupujemy Węgry i wykupujemy Rumunię i wykupujemy Polskę. To co widzę [pokazuje], że nie mamy z tym problemów. Dzięki naszemu talentowi, naszym kontaktom i naszemu dynamizmowi, [mamy] własności prawie wszędzie.

Opracowanie: Bibula Information Service (B.I.S.) - www.bibula.com - na podstawie YNetNews
Tags: , , ,

Drukuj Drukuj

 

ZASADY PRZEDRUKU Z SERWISU INFORMACYJNEGO BIBUŁY:
Przedruki dozwolone, pod warunkiem podania źródła (np. "bibula.com" lub "Serwis Informacyjny BIBUŁA"), i/lub pełnego adresu internetowego: http://www.bibula.com/?p=27555 oraz niedokonywania jakichkolwiek skrótów lub zmian w tekstach i obrazach.


Przedruk materiałów zastrzeżonych przez Autora tekstu źródłowego bądź strony źródłowej, dozwolony jedynie po uzyskaniu stosownej zgody Autora.


Opinie wyrażane w tekstach publikowanych na łamach BIBUŁY są własnością autorów i niekoniecznie muszą odpowiadać opiniom wyrażanym przez Redakcję pisma BIBUŁY oraz Serwis Informacyjny BIBUŁY.


UWAGI, KOMENTARZE:

Wszelkie uwagi odnośnie tekstów, które publikowane były pierwotnie w innych mediach, prosimy kierować pod adresem redakcji źródłowej.
Uwagi do Redakcji BIBUŁY prosimy kierować korzystając z formularza [tutaj]