Święta patronka ofiar pedofilii w Kościele

Australijczycy cieszą się swoją pierwszą świętą. W niedzielę została kanonizowana Mary MacKillop, obrończyni ofiar pedofilii w Kościele.

W niedzielę w Watykanie papież Benedykt XVI kanonizował Mary MacKillop, znaną też jako Maria od Krzyża. To pierwsza święta z Australii. Ma wielkie zasługi dla tego kontynentu, była pionierką oświaty katolickiej, w Melbourne założyła zgromadzenie, które uczyło i wychowywało ogromne rzesze dzieci z biednych domów.

Zakonnica była również prekursorką walki z pedofilią w Kościele. Reprezentowała w tej kwestii twarde stanowisko, za co przez kilka miesięcy była nawet ekskomunikowana przez biskupa, którego powiadomiła o skandalu.

Ekskomunikę, dzięki staraniom MacKillop cofnięto. W 1873 roku siostra Mary pojechała do Rzymu do Piusa IX i została przez papieża oficjalnie uznana za założycielkę zgromadzenia józefitek. To jedno z największych żeńskich zgromadzeń na antypodach.
MacKillop to pierwsza rodowita Australijka wyniesiona na ołtarze. W 1995 roku beatyfikował ją Jan Paweł II. W Australii uznaje się ją za narodową pionierkę edukacji a ofiary księży pedofilów chcą, by ta była ich patronką.

eMBe/PolskaTheTimes/RadioVaticana

Za: Fronda | http://www.fronda.pl/news/czytaj/swieta_patronka_ofiar_pedofilii_w_kosciele

Skip to content