Watykan w ONZ przeciw wykorzystywaniu dzieci jako żołnierzy

Aktualizacja: 2010-10-17 1:22 pm

Dzieci-żołnierze mają prawo oczekiwać od wspólnoty międzynarodowej, że weźmie je ona w obronę i raz na zawsze rozprawi się z tym haniebnym procederem – stwierdził na forum ONZ przedstawiciel Stolicy Apostolskiej. Abp Francis Chullikatt zabrał głos w dwóch debatach zgromadzenia ogólnego. Pierwsza dotyczyła ochrony praw dziecka.

Watykański dyplomata ostrzegł, że w regionach szczególnie dotkniętych tą plagą rośnie klimat bezkarności i pobłażliwość dla winnych wykorzystania nieletnich w konfliktach zbrojnych. Liczbę dzieci-żołnierzy szacuje się dzisiaj na ćwierć miliona. Wspólnota międzynarodowa jest ich moralnymi dłużnikiem – podkreślił stały obserwator Stolicy Apostolskiej przy ONZ. Z tym procederem można jednak skutecznie walczyć. Istnieją ku temu nawet odpowiednie narzędzia prawne w postaci protokołu opcjonalnego do Konwencji Praw Dziecka. Dotyczy on właśnie ochrony dzieci przed zaangażowaniem w konflikty zbrojne i terroryzm, jak również przed niewolnictwem, prostytucją czy pornografią. Choć w tym roku przypada 10-lecie protokołu, wciąż są kraje, które go nie przyjęły. Abp Chullikatt wspomniał również o wielkim doświadczeniu Kościoła w walce z tym procederem.

kb/rv

Tags: ,

Drukuj Drukuj

 

ZASADY PRZEDRUKU Z SERWISU INFORMACYJNEGO BIBUŁY:
Przedruki dozwolone, pod warunkiem podania źródła (np. "bibula.com" lub "Serwis Informacyjny BIBUŁA"), i/lub pełnego adresu internetowego: http://www.bibula.com/?p=27513 oraz niedokonywania jakichkolwiek skrótów lub zmian w tekstach i obrazach.


Przedruk materiałów zastrzeżonych przez Autora tekstu źródłowego bądź strony źródłowej, dozwolony jedynie po uzyskaniu stosownej zgody Autora.


Opinie wyrażane w tekstach publikowanych na łamach BIBUŁY są własnością autorów i niekoniecznie muszą odpowiadać opiniom wyrażanym przez Redakcję pisma BIBUŁY oraz Serwis Informacyjny BIBUŁY.


UWAGI, KOMENTARZE:

Wszelkie uwagi odnośnie tekstów, które publikowane były pierwotnie w innych mediach, prosimy kierować pod adresem redakcji źródłowej.
Uwagi do Redakcji BIBUŁY prosimy kierować korzystając z formularza [tutaj]