W Rosji zostały pamiątkowe monety

Aktualizacja: 2010-10-15 3:35 pm

Z zabranych przez prezesa NBP do Katynia 160 monet odnaleziono tylko 114 – informuje “Rzeczpospolita”.

Monety wyemitował Narodowy Bank Polski w związku z 70. rocznicą zbrodni katyńskiej. Pogrupowane były w 80 kompletów, z których każdy zawierał dziesięciozłotową monetę srebrną i dwuzłotową NG (Nordic gold, tj. powstałe ze stopu z udziałem m.in. miedzi).

Prezes NBP Sławomir Skrzypek miał je wręczyć podczas spotkania prezydenta Lecha Kaczyńskiego z Polonią, które było zaplanowane po południu 10 kwietnia w filharmonii w Smoleńsku. Mieli je dostać m.in. para prezydencka, ostatni prezydent RP na wychodźstwie Ryszard Kaczorowski i ambasador Jerzy Bahr.

Jak ustaliła “Rzeczpospolita”, na miejscu katastrofy odnaleziono 58 srebrnych i 56 dwuzłotowych monet. Nie wiadomo, co się stało z pozostałymi 46. Pytany o to kpt. Marcin Maksjan z prokuratury wojskowej prowadzącej śledztwo w sprawie katastrofy smoleńskiej, mówi gazecie, że “nie zna sprawy”. “Część znalezionych monet była w torbach, niektóre znajdowały się wśród szczątków samolotu” – tłumaczy. Według “Rzeczpospolitej”, może to oznaczać, iż prezes mógł wręczać monety niektórym osobom już podczas lotu do Smoleńska.

“Każda z tych monet ma dziś ogromną wartość symboliczną – dosłownie i w przenośni pokryta jest krwią” – mówi gazecie poseł PO Jarosław Gowin.


(ks/Rzeczpospolita)

Za: niezalezna.pl -- [Org. tytuł: « W ROSJI ZOSTAŁY PAMIÄ„TKOWE MONETY»]
Tags: ,

Drukuj Drukuj

 

ZASADY PRZEDRUKU Z SERWISU INFORMACYJNEGO BIBUŁY:
Przedruki dozwolone, pod warunkiem podania źródła (np. "bibula.com" lub "Serwis Informacyjny BIBUŁA"), i/lub pełnego adresu internetowego: http://www.bibula.com/?p=27452 oraz niedokonywania jakichkolwiek skrótów lub zmian w tekstach i obrazach.


Przedruk materiałów zastrzeżonych przez Autora tekstu źródłowego bądź strony źródłowej, dozwolony jedynie po uzyskaniu stosownej zgody Autora.


Opinie wyrażane w tekstach publikowanych na łamach BIBUŁY są własnością autorów i niekoniecznie muszą odpowiadać opiniom wyrażanym przez Redakcję pisma BIBUŁY oraz Serwis Informacyjny BIBUŁY.


UWAGI, KOMENTARZE:

Wszelkie uwagi odnośnie tekstów, które publikowane były pierwotnie w innych mediach, prosimy kierować pod adresem redakcji źródłowej.
Uwagi do Redakcji BIBUŁY prosimy kierować korzystając z formularza [tutaj]