Rosja odpowiedziała na skargę rodzin pomordowanych w Katyniu

Aktualizacja: 2010-10-14 2:22 pm

Rosja przekazała do Trybunału Praw Człowieka odpowiedź na polskie memorandum w sprawie rodzin katyńskich. Trzynastu krewnych zamordowanych w Katyniu Polaków oskarżyło w ubiegłym roku Rosję m.in. o utrudnianie dostępu do akt dotyczących zbrodni. Polskie władze jako strona trzecia przyłączyły się do skargi i wysłały do Trybunału memorandum.

Dyrektor serwisu informacyjnego Trybunału Brytyjczyk Roderick Liddell poinformował, że Rosja nadesłała do Trybunału odpowiedź na postawione przez polskie władze zarzuty. Treść odpowiedzi nie została ujawniona.

Polskie władze wskazały w memorandum, iż Federacja Rosyjska nie przeprowadziła rzetelnego postępowania wyjaśniającego okoliczności zbrodni katyńskiej. Utajniła też decyzję o umorzeniu prowadzonego przez 14 lat śledztwa, argumentując to bezpieczeństwem Rosji. Polska zarzuciła też Moskwie, że w prowadzonym przez rosyjską prokuraturę wojskową śledztwie krewni ofiar nie otrzymali statusu pokrzywdzonych, nie zostali przesłuchani oraz odmówiono im dostępu do większości akt. Zdaniem polskich władz, Rosja naraziła krewnych ofiar NKWD na niepewność co do losu ich bliskich. Takie zachowanie było – jak podkreślono – nieludzkim traktowaniem, czego zabrania Europejska Konwencja Praw Człowieka.

Polski sędzia w Trybunale Lech Garlicki przewiduje, że Trybunał niebawem zajmie stanowisko, choć trudno powiedzieć, kiedy to nastąpi. Przede wszystkim sędziowie zdecydują o dopuszczalności sprawy. Oczekuje się jednak, że jeszcze przed decyzją Trybunału Rosja złagodzi dotychczasowe stanowisko i spełni większość postulatów polskich rodzin.

Informacyjna Agencja Radiowa/IAR/Andrzej Geber/dyd

Za: Stooq -- [Org. tytuł: « Rosja - Polska - rodziny katyńskie - trybynał»]
Tags: , ,

Drukuj Drukuj

 

ZASADY PRZEDRUKU Z SERWISU INFORMACYJNEGO BIBUŁY:
Przedruki dozwolone, pod warunkiem podania źródła (np. "bibula.com" lub "Serwis Informacyjny BIBUŁA"), i/lub pełnego adresu internetowego: http://www.bibula.com/?p=27383 oraz niedokonywania jakichkolwiek skrótów lub zmian w tekstach i obrazach.


Przedruk materiałów zastrzeżonych przez Autora tekstu źródłowego bądź strony źródłowej, dozwolony jedynie po uzyskaniu stosownej zgody Autora.


Opinie wyrażane w tekstach publikowanych na łamach BIBUŁY są własnością autorów i niekoniecznie muszą odpowiadać opiniom wyrażanym przez Redakcję pisma BIBUŁY oraz Serwis Informacyjny BIBUŁY.


UWAGI, KOMENTARZE:

Wszelkie uwagi odnośnie tekstów, które publikowane były pierwotnie w innych mediach, prosimy kierować pod adresem redakcji źródłowej.
Uwagi do Redakcji BIBUŁY prosimy kierować korzystając z formularza [tutaj]