Kreml znów kpi z Polaków

Aktualizacja: 2010-10-11 11:27 am

Już jutro polscy geolodzy i geodeci po trwających kilka miesiącach negocjacjach wyruszą do Smoleńska. Wbrew zapowiedziom nie będą jednak przekopywać miejsca katastrofy – podaje RMF FM.

Polscy specjaliści przez dwa tygodnie mieli badać miejsce katastrofy prezydenckiego Tu-154M. Tymczasem korespondent RMF FM dowiedział się od chcącego zachować anonimowość przedstawiciela smoleńskich władz, że Rosjanie myślą wyłącznie o pracach powierzchniowych, czyli o badaniach przy użyciu między innymi wykrywaczy metalu. Nie ma natomiast mowy o tym, by przekopywać cały obszar, na którym rozrzucone były fragmenty samolotu.

Polscy eksperci podzielą teren katastrofy na kwadraty o powierzchni około 9 metrów kwadratowych i będą próbowali określić, czy coś istotnego dla śledztwa może znajdować się pod wierzchnią warstwą gruntu. Dopiero gdy nabiorą podejrzeń, w ruch pójdą łopaty i rozkopane zostanie to konkretne miejsce – podaje RMF FM.

Strona rosyjska ma zapewnić do pomocy pracowników fizycznych, a w przypadku przymrozków – dmuchawy, które ciepłym powietrzem ogrzeją miejsce pracy archeologów.

Wyjazd polskich ekspertów do Smoleńska zapowiadany był od dawna, ale kilka miesięcy zajęło załatwianie formalności. Teraz plany specjalistów może pokrzyżować pogoda. Jeśli warunki atmosferyczne nie pozwolą na rozpoczęcie badań terenowych, trzeba będzie je przełożyć.

(wg, RMF FM)

Tags: ,

Drukuj Drukuj

 

ZASADY PRZEDRUKU Z SERWISU INFORMACYJNEGO BIBUŁY:
Przedruki dozwolone, pod warunkiem podania źródła (np. "bibula.com" lub "Serwis Informacyjny BIBUŁA"), i/lub pełnego adresu internetowego: http://www.bibula.com/?p=27250 oraz niedokonywania jakichkolwiek skrótów lub zmian w tekstach i obrazach.


Przedruk materiałów zastrzeżonych przez Autora tekstu źródłowego bądź strony źródłowej, dozwolony jedynie po uzyskaniu stosownej zgody Autora.


Opinie wyrażane w tekstach publikowanych na łamach BIBUŁY są własnością autorów i niekoniecznie muszą odpowiadać opiniom wyrażanym przez Redakcję pisma BIBUŁY oraz Serwis Informacyjny BIBUŁY.


UWAGI, KOMENTARZE:

Wszelkie uwagi odnośnie tekstów, które publikowane były pierwotnie w innych mediach, prosimy kierować pod adresem redakcji źródłowej.
Uwagi do Redakcji BIBUŁY prosimy kierować korzystając z formularza [tutaj]