USA: „Wiosna w Kościele” czyli zamknięcie kolejnych parafii

Zapowiadana przez piewców Soboru Watykańskiego II tzw. wiosna w Kościele uwidacznia się coraz bardziej w wielu krajach, w tym i w Stanach Zjednoczonych. Diecezja w Greensburg (stan Pennsylvania) zapowiedziała zamknięcie 14 parafii, a kolejnych 28 będzie „skonsolidowanych”. Stan ten wynika z malejącej liczby księży oraz zmniejszającego się uczestnictwa wiernych w nabożeństwach.

Diecezja Greensburg została oddzielona od diecezji Pittsburgh w 1951 roku, czyli w czasie największego w historii uczestnictwa wiernych. Początek ogromnego spadku wszystkich wskaźników – upadającego życia parafialnego, uczestnictwa w nabożeństwach i niedzielnych Mszach św., zamierającego życia zakonnego,  liczby powołań kapłańskich i zakonnych, upadającego szkolnictwa katolickiego, kolosalnego wzrostu ilości unieważnionych małżeństw, itp. – nastąpił niemal dokładnie w 1965, czyli w momencie zamknięcia obrad Soboru Watykańskiego II.

Pomimo niezbitych wskaźników statystycznych oraz obserwacji życia współczesnych społeczeństw, wielbiciele posoborowej reformy dalej tłumaczą obecną sytuację wszystkimi możliwymi przyczynami, tylko nie samymi dekretami soborowymi oraz „duchem Soboru”. Miast obiektywnie badać te przerażające zjawiska współczesnego Kościoła, sięgać po prawdziwe przyczyny, tłumaczą to wpływami jakichś sił zewnętrznych, zupełnie nie wspominając o wewnętrzych destrukcyjnych siłach działających w Kościele.


Za:Telegraph-Journal


ZOB. RÓWNIEŻ:
Skip to content