Pierwsze zbiorowe deportacje z UE

Aktualizacja: 2010-10-4 2:18 pm

Frontex, Europejska Agencja ds. Zarządzania Współpracą na Granicach Zewnętrznych Państw Członkowskich UE, po raz pierwszy od chwili swego powołania w 2004 r., sfinansował i zorganizował „lot czarterowy”. Jak informuje Le Monde, 28 września, „w całkowitej tajemnicy”, 58 obywateli gruzińskich zatrzymanych w Polsce, Francji, Austrii i Niemczech wyprawiono samolotem z Warszawy, siedziby Frontexu, do Tbilisi, stolicy Gruzji. W 2011 r. agencja ma podobno w planach trzydzieści do czterdziestu takich „grupowych lotów” odsyłających imigrantów, którzy znaleźli się nielegalnie na terytorium UE, do kraju pochodzenia. Na lata 2008-2013 Frontex dysponuje budżetem około 676 milionów euro. Wydalenia te – pisze dziennik – „wywołują uczucie ulgi w europejskich stolicach, na których ‘przestaje już spoczywać ten ciężar’, jak to określił zastępca dyrektora unijnej organizacji, i gdzie opinia publiczna przyjmuje zbiorowe deportacje z zakłopotaniem czy wręcz dezaprobatą”. Wspomniane operacje mają „inną zaletę”, pisze dalej gazeta. „Przemawiając w imieniu Unii Europejskiej, łatwiej jest przekonać jakiś kraj do przyjęcia swoich obywateli, niż gdyby miał to czynić każdy kraj z osobna”.

Tags: , ,

Drukuj Drukuj

 

ZASADY PRZEDRUKU Z SERWISU INFORMACYJNEGO BIBUŁY:
Przedruki dozwolone, pod warunkiem podania źródła (np. "bibula.com" lub "Serwis Informacyjny BIBUŁA"), i/lub pełnego adresu internetowego: http://www.bibula.com/?p=27060 oraz niedokonywania jakichkolwiek skrótów lub zmian w tekstach i obrazach.


Przedruk materiałów zastrzeżonych przez Autora tekstu źródłowego bądź strony źródłowej, dozwolony jedynie po uzyskaniu stosownej zgody Autora.


Opinie wyrażane w tekstach publikowanych na łamach BIBUŁY są własnością autorów i niekoniecznie muszą odpowiadać opiniom wyrażanym przez Redakcję pisma BIBUŁY oraz Serwis Informacyjny BIBUŁY.


UWAGI, KOMENTARZE:

Wszelkie uwagi odnośnie tekstów, które publikowane były pierwotnie w innych mediach, prosimy kierować pod adresem redakcji źródłowej.
Uwagi do Redakcji BIBUŁY prosimy kierować korzystając z formularza [tutaj]