Francja: Kolejny Żyd aresztowany za wielomilionową piramidę finansową

Aktualizacja: 2010-10-5 12:37 pm

Amerykański Żyd z Kalifornii został we Francji aresztowany pod zarzutem prowadzenia piramidy finansowej w stylu Madoffa, w której wyłudził od inwestorów ponad 228 milionów dolarów.

Aresztowany 13 września br. w hotelu w Cannes, 60-letni Bruce Fred Friedman przebywa obecnie w areszcie we Francji i oczekuje ekstradycji do Stanów Zjednoczonych – poinformował amerykański Departament Sprawiedliwości.

Prowadzona przez Friedmana piramida finansowa (zwana w świecie angielskojęzycznym Ponzi Scheme, chociaż powinna dzisiaj być nazywana Madoff Scheme, od największego w historii oszusta finansowego, żydowskiego finansisty i b. szefa giełdy nowojorskiej – Bernarda Madoffa), obiecywała wysokie zwroty za lokatę kapitału, podczas gdy Friedman, jak stwierdzają poszkodowani, roztrwonił pieniądze na ekstrawagancki styl życia, osobiste luksusowe wydatki, kupno nieruchomości (m.in apartamentu w Malibu za 6,5 miliona dolarów) i tzw. cele dobroczynne. Friedman oszukiwał swoich klientów prowadząc w Stanach Zjednoczonych firmę “inwestycyjną” Diversified Lending Group, którą komisja nadzoru finansowego Securities and Exchange Commisison (SEC)  zamknęła w marcu 2009 roku.

Friedman zamiast odpowiadać na pytania wymiaru sprawiedliwości, uciekł do Belize w Ameryce Środkowej, i dopiero stamtąd rozpoczął negocjacje, obiecując w końcu powrót do USA w dniu 27 sierpnia br. Zamiast powrotu Friedman uciekł jeszcze dalej, do Francji, gdzie jednak został w końcu aresztowany.

W latach 1980. Friedman odbył wyrok 2 lat więzienia za kradzież 300 tysięcy dolarów od swojego pracodawcy, firmy Avery Dennison Corp., w której złodziej ten był zatrudniony jako kierownik działu podatkowego.

Adwokat Friedmana odmawia komentarzy w tej sprawie, a sam podejrzany twierdzi w napisanym liście, że “jest niewinny”.

Opracowanie: Bibula Information Service (B.I.S.) - www.bibula.com - na podstawie Los Angeles Times
Tags: , ,

Drukuj Drukuj

 

ZASADY PRZEDRUKU Z SERWISU INFORMACYJNEGO BIBUŁY:
Przedruki dozwolone, pod warunkiem podania źródła (np. "bibula.com" lub "Serwis Informacyjny BIBUŁA"), i/lub pełnego adresu internetowego: http://www.bibula.com/?p=27059 oraz niedokonywania jakichkolwiek skrótów lub zmian w tekstach i obrazach.


Przedruk materiałów zastrzeżonych przez Autora tekstu źródłowego bądź strony źródłowej, dozwolony jedynie po uzyskaniu stosownej zgody Autora.


Opinie wyrażane w tekstach publikowanych na łamach BIBUŁY są własnością autorów i niekoniecznie muszą odpowiadać opiniom wyrażanym przez Redakcję pisma BIBUŁY oraz Serwis Informacyjny BIBUŁY.


UWAGI, KOMENTARZE:

Wszelkie uwagi odnośnie tekstów, które publikowane były pierwotnie w innych mediach, prosimy kierować pod adresem redakcji źródłowej.
Uwagi do Redakcji BIBUŁY prosimy kierować korzystając z formularza [tutaj]