Rosja chciała rozdzielenia uroczystości

Aktualizacja: 2010-10-3 9:47 am

To Rosjanie chcieli podzielenia katyńskich uroczystości na dwie części – wynika z dokumentu, do którego dotarł “Wprost”.

Polski rząd początkował obstawał przy scenariuszu, aby uroczystości katyńskie odbyły się w jednym terminie. Miały w nich wziąć udział Lech Kaczyński, Donald Tusk i Władimir Putin. Strona rosyjska zasugerowała jednak inne rozwiązanie – rozdzielenie tych uroczystości.

Zdaniem Jarosława Kaczyńskiego rozdzielenie obchodów na dwie części było jedną z przyczyn katastrofy. “Mieliśmy oddzielnie wizytę 7 kwietnia i 10 kwietnia. Otóż spokojnie można powiedzieć, że tylko ten fakt, gdyby go zmienić, zapobiegłby katastrofie” – mówił kilka tygodni temu prezes Prawa i Sprawiedliwości.

W aktach śledztwa znajduje się dokument, który mówi wprost o kulisach organizacji obchodów rocznicy. Do notatki ze spotkania sekretarza Rady Ochrony Pamięci Walk i Męczeństwa Andrzeja Przewoźnika, który w imieniu rządu przygotowywał uroczystości, z przedstawicielami strony rosyjskiej. Jej autorem jest Michał Greczyło z polskiej ambasady w Moskwie. Co z niej wynika? Obie strony spotkały się dwukrotnie – 18 i 19 lutego. Przewoźnik przedstawił dwa warianty – wspólnych obchodów uroczystości i osobnych wizyt prezydenta i premiera. Rosjanie zdecydowanie obstawali przy drugim scenariuszu. “Rozmówcy ze strony rosyjskiej (…) stwierdzili, że wariant osobnych wizyt (…) byłby najbardziej korzystny z punktu widzenia organizacji uroczystości” – czytamy w piśmie.

(wprost.pl)

Za: niezalezna.pl -- [Org. tytuł: « ROSJA CHCIAŁA ROZDZIELENIA UROCZYSTOŚCI»]
Tags: ,

Drukuj Drukuj

 

ZASADY PRZEDRUKU Z SERWISU INFORMACYJNEGO BIBUŁY:
Przedruki dozwolone, pod warunkiem podania źródła (np. "bibula.com" lub "Serwis Informacyjny BIBUŁA"), i/lub pełnego adresu internetowego: http://www.bibula.com/?p=27003 oraz niedokonywania jakichkolwiek skrótów lub zmian w tekstach i obrazach.


Przedruk materiałów zastrzeżonych przez Autora tekstu źródłowego bądź strony źródłowej, dozwolony jedynie po uzyskaniu stosownej zgody Autora.


Opinie wyrażane w tekstach publikowanych na łamach BIBUŁY są własnością autorów i niekoniecznie muszą odpowiadać opiniom wyrażanym przez Redakcję pisma BIBUŁY oraz Serwis Informacyjny BIBUŁY.


UWAGI, KOMENTARZE:

Wszelkie uwagi odnośnie tekstów, które publikowane były pierwotnie w innych mediach, prosimy kierować pod adresem redakcji źródłowej.
Uwagi do Redakcji BIBUŁY prosimy kierować korzystając z formularza [tutaj]