Minister kultury Wielkiej Brytanii: Kościoły należy zamienić na siłownie i restauracje

Andy Burnham, minister kultury, mediów i sportu w rządzie premiera Browna, członek Partii Pracy, organu należącego do Międzynarodówki Socjalistyczej, powiedział, że „kościoły z małą frekwencją powinny być zamienione na siłownie, restauracje oraz centra wielowyznaniowe”.

Burnham uważa, że niektóre kościoły o pięknej architekturze i zaliczone jako obiekty zabytkowe „będą lepiej służyły społeczności poprzez stanie się obiektami świeckimi” – pisze brytyjski The Telegraph.

„Musimy znaleźć lepsze zastosowanie [dla kościołów], które wspierałoby potrzeby lokalnych społecznosci oraz zwiększałoby świeckie zainteresowanie dziedzictwem naszych kościołów” – powiedział Burnham.

Minister wsparł się przykładem anglikańskiego kościoła w Bolton, który „znalazł nowe zastosowanie w wielowyznaniowej, wielorasowej społeczności” oraz byłym kościołem św. Piotra w Liverpool, który przekształcony został w restaurcję i bar.

W okresie tzw. Reformacji i schizmy anglikańskiej, tysiące katolickich kościołów zostało albo zniszczonych przez protestanckich wrogów Kościoła katolickiego, albo zrabowanych bądź brutalnie odebranych i przekazanych anglikańskim heretykom.


Za: telegraph.uk

Skip to content