Rosja kupi broń za 465 miliardów euro, także od USA

W latach 2011-2020 Rosja planuje zakup broni na kwotę około 19 bln rubli (465 mld euro), o 46 procent więcej od dotychczasowych obliczeń.

„To minimalna suma, której potrzebujemy, aby wyposażyć naszą armię w nowoczesną broń” – uważa minister obrony Anatolij Sierdiukow, który właśnie wrócił ze spotkania ze swoim amerykańskim odpowiednikiem Robertem Gatesem.

Po raz pierwszy od czasu II wojny światowej Rosja chce zakupić broń również od swojego przeciwnika z czasów „zimnej wojny”. „Oczywiście jesteśmy zainteresowani niektórymi technologiami amerykańskimi i uważam, że oni (Amerykanie) są zainteresowani niektórymi naszymi technologiami” – potwierdza Sierdiukow.

Na liście zakupów znajdują się również systemy broni z innych krajów NATO. Niedługo odbędzie się przetarg na dostawę dwóch okrętów śmigłowcowców, w którym ma wziąć udział Francja, Hiszpania i Holandia, z ofertami na budowę w Rosji dwóch kolejnych śmigłowcowców. Sierdiukow: „Chcemy nabyć know-how, aby  produkować okręty w Rosji”.

Jednak Rosja chce zachować aktywność również w eksporcie. Po wstrzymaniu, na skutek sankcji, dostaw rakiet S-300 do Iranu, Moskwa ma obecnie dostarczyć Syrii rakiety „Jachont”. Dostawy te mają  na celu wywołanie niezadowolenia USA i Izraela, które obawiają się, że rakiety mogą trafić w ręce terrorystów. Minister Sierdiukow obiecuje jednak „wprowadzenie środków zaradczych”.

(Justyna Bonarek/wirtschaftsblatt.at/Kresy.pl)

Za: Kresy.pl | http://www.kresy.pl/wydarzenia,wojskowosc?zobacz/rosja-kupi-bron-za-465-miliardow-euro-takze-od-usa

Skip to content