PiS z JOW-em w zębach? – prof. Jerzy Przystawa

Aktualizacja: 2010-09-24 10:26 am

Straszna myśl, że w Polsce posłów można by wybierać tak, jak to od ponad 200 lat robią Brytyjczycy, Kanadyjczycy czy Amerykanie, powoduje, że posłowie dostają gęsiej skórki, a ciarki przebiegają po plecach naszych najwybitniejszych polityków. Jest to perspektywa tym bardziej przerażająca, że nasza młodzież setkami tysięcy, a nawet milionami wali do tych krajów w poszukiwaniu pracy i lepszych widoków na życie, a tym samym, w sposób nieunikniony, styka się z takim systemem wyborczym. Są więc uzasadnione podstawy do obaw, że ta zaraza może wreszcie przenieść się do nas i co wtedy?

Aby uniknąć katastrofy, imają się nasi politycy wszystkiego, co popadnie, a wynajęci żurnaliści wymyślają najróżniejsze figury retoryczne, aby pomysł jednomandatowych okręgów wyborczych (JOW) od razu obrzydzić i potencjalnych zwolenników uprzedzić.

Na oryginalny sposób walki z JOW wpadli czołowi komentatorzy polityczni tygodnika “Polityka” Jacek Źakowski i Janina Paradowska. Otóż dają oni czytelnikom do zrozumienia, że pomysł JOW w wyborach do Sejmu, to jest de facto pomysł Prawa i Sprawiedliwości. W tekście “Jak ożywić naszą demokrację” pisze Źakowski: “Gdyby nie konstytucja… te zmiany zapewne dawno weszłyby w życie. I mielibyśmy się z pyszna. Gdybyśmy mieli okręgi jednomandatowe, w 2005 r. PiS zdobyłby samodzielną większość. Nie potrzebowałby koalicjantów, więc premier i prezydent Kaczyńscy zaczynaliby właśnie swoje drugie kadencje”. A ten odkrywczy tekst zaczyna słowami: “IV RP tryskała pomysłami rewolucji systemowych, ustrojowych, konstytucyjnych. Okręgi jednomandatowe miały uleczyć polską politykę”. Dalej rozwija te podniosłe myśli, rekapitulując je w bezdyskusyjnej konkluzji: “Nie okręgi jednomandatowe uzdrowią polską politykę”. Wtóruje temu Paradowska w artykule “Dlaczego nasze partie polityczne przenika niemoc i pustka”, gdzie autorytatywnie stwierdza “Recepta, czyli zmiana obecnego systemu wyborczego na jednomandatowe okręgi, wydaje się lekarstwem gorszym od choroby”.

Janina Paradowska i Jacek Źakowski to fachowi wyjadacze polityki i doskonale wiedzą, skąd wiatr wieje. Może dowiedzieli się skądś, że Jarosław Kaczyński ma zamiar przestawić swoją partię na nowy tor? Do tej pory to Jarosław i Lech Kaczyńscy byli w Polsce głównymi przeciwnikami JOW, czyżby zanosiło się na radykalną zmianę kursu?

Bardzo to jest ciekawe. Patrzmy uważnie na zbliżające się wybory samorządowe. Partie polityczne już dzielą skórę na niedźwiedzią i uprzedzając głosowania podają nam informacje o swoich rewelacyjnych sukcesach w przyszłości. Przypomnijmy więc to, czym nigdy się nie chwalą: w bezpośrednich wyborach wójtów, burmistrzów i prezydentów miast WSZYSTKIE PARTIE POLITYCZNE RAZEM zdobyły, odpowiednio, w 2002 roku 23,96% , a w roku 2006 już tylko 18,26% mandatów. Na tym tle PiS wygląda lepiej, bo gdy w roku 2002 partia zdobyła jedynie 2 mandaty (0,08%), to w roku 2006 o 75 mandatów więcej, a więc 3,05% – wzrost prawie 40-krotny! Może Źakowski z Paradowską dowiedzieli się, że ten “trynd” zostanie utrzymany i PiS w nadchodzących wyborach może zgarnąć wszystko. No, taki wynik mógłby nawet Prezesa Kaczyńskiego skłonić do zmiany stanowiska!

Jerzy Przystawa

Tags: ,

Drukuj Drukuj

 

ZASADY PRZEDRUKU Z SERWISU INFORMACYJNEGO BIBUŁY:
Przedruki dozwolone, pod warunkiem podania źródła (np. "bibula.com" lub "Serwis Informacyjny BIBUŁA"), i/lub pełnego adresu internetowego: http://www.bibula.com/?p=26772 oraz niedokonywania jakichkolwiek skrótów lub zmian w tekstach i obrazach.


Przedruk materiałów zastrzeżonych przez Autora tekstu źródłowego bądź strony źródłowej, dozwolony jedynie po uzyskaniu stosownej zgody Autora.


Opinie wyrażane w tekstach publikowanych na łamach BIBUŁY są własnością autorów i niekoniecznie muszą odpowiadać opiniom wyrażanym przez Redakcję pisma BIBUŁY oraz Serwis Informacyjny BIBUŁY.


UWAGI, KOMENTARZE:

Wszelkie uwagi odnośnie tekstów, które publikowane były pierwotnie w innych mediach, prosimy kierować pod adresem redakcji źródłowej.
Uwagi do Redakcji BIBUŁY prosimy kierować korzystając z formularza [tutaj]