Portugalia: skazano sześciu pedofilów

W Portugalii zakończył się w ub. piątek długotrwały proces dot. afery pedofilskiej z udziałem znanych osób z pierwszych stron gazet. Jak relacjonują media, było to najdłuższe postępowanie karne, jakie kiedykolwiek prowadzono w tym kraju. Opinia publiczna obawiała się, że z powodu zamieszania w aferę znanych osób, unikną one kary. Komentatorzy zwracają uwagę, że proces ujawnił opieszałość portugalskiego wymiaru sprawiedliwości.

Proces dotyczył wykorzystywania seksualnego chłopców z państwowego sierocińca Casa Pia. Pierwsze doniesienia o przypadkach pedofilii w Casa Pia pojawiły się w 1974 r., jednak od razu je zignorowano. Dopiero artykuł opublikowany w 2002 r. w gazecie „Expresso”, wywołał prawdziwy skandal. Okazało się, że od lat chłopcy z sierocińca Casa Pia byli wykorzystywani seksualnie przez pracującego tam kierowcę, który dodatkowo aranżował spotkania i woził dzieci do miejsc, gdzie były wykorzystywane przez innych zamożnych ludzi. Wielu chłopców z tego powodu targnęło się na swoje życie.

W wyniku długiego postępowania przygotowawczego dopiero w 2004 r. rozpoczął się proces siedmiu osób, którym postawiono zarzuty domniemanego wykorzystywania dzieci z sierocińca z Casa Pia. Wśród oskarżonych znaleźli się min. były prezenter telewizyjny Carlos Cruz, były ambasador Portugalii przy UNESCO Jorge Rito, były dyrektor Casa Pia, kierowca Carlos Silvino i dwóch lekarzy. Jeszcze podczas czynności przygotowawczych zrezygnowano z postawienia zarzutów wobec byłego ministra i posła z Partii Socjalistycznej, co wywołało oburzenie opinii publicznej.

Zarzuty postawiono także jednej kobiecie Gertrude Nunes, która użyczyła swojego domu w Elvas na schadzki. Kobieta została uniewinniona. Pozostali oskarżeni usłyszeli łącznie 900 zarzutów, w wyniku których otrzymali wyroki skazujące na karę wiezienia od 6 do 18 lat. Sąd nakazał im ponadto wypłacić odszkodowania swoim ofiarom w wysokości od 15 do 25 tys. euro. Za wyjątkiem kierowcy, wszyscy pozostali nie przyznają się do zarzucanych im czynów. Zapowiadają odwołanie od wyroku.

W procesie zeznawało 800 świadków i ponad 100 ekspertów. Obecne były 32 ofiary w wieku od 16 do 22 lat. Protokół z zeznaniami liczy ponad 6 tys. stron. Sędziowie nie odczytali całego orzeczenia. Skazani mają je otrzymać drogą elektroniczną najpóźniej do środy.

Źródło: BBC.com, AS

Za: PiotrSkarga.pl | http://www.piotrskarga.pl/ps,5767,2,0,1,I,informacje.html

Skip to content