Francja: po raz 100. upamiętniono księży-męczenników rewolucji francuskiej

Aktualizacja: 2010-09-3 10:26 pm

Dwa tysiące ludzi wzięło udział w odbywającej się od 100 lat dorocznej pielgrzymce na wyspę Madame na francuskim wybrzeżu Atlantyku. Upamiętnia ona męczeństwo kilkuset księży, którzy odmówili złożenia przysięgi na Konstytucję Cywilną Kleru, narzuconą przez twórców rewolucji francuskiej. Miała ona na celu podporządkowanie Kościoła państwu.

Na tę niewielką wyspę pielgrzymi dostali się 31 sierpnia pieszo w czasie odpływu oceanu. Zebrane w czasie marszu otoczaki dołożyli do krzyża z kamieni, co roku większego, znajdującego się na miejscu pochówku duchownych.

Przewożono ich tam w latach: 1794 i 1795 statkami, na których przetrzymywano ich w ładowniach. Umierali na szkorbut i tyfus najpierw na statkach, zakotwiczonych u ujścia rzeki Charente, a następnie na wyspie Madame, dokąd w końcu przybiły. Spośród 829 deportowanych kapłanów, zginęło 547. Ci, którzy dotarli na wyspę, złożyli przysięgę, że nie będą mówić o cierpieniach doznanych na statkach, aby nie nakręcać spirali nienawiści.

64 spośród kapłanów-męczenników zostało beatyfikowanych w 1995 r. – Ich historia była przez długi czas zapomniana, dopiero na początku XX w. odkrył ją ksiądz z Rochefort, który zapoczątkował tę pielgrzymkę – podkreśla jej obecna organizatorka, s. Maïté Capdeville z diecezji La Rochelle.

W tym roku na setną pielgrzymkę zaproszono abp. Jeana Benjamina Sleimana z Bagdadu. W swojej homilii hierarcha porównał los francuskich duchownych sprzed ponad 200 lat z losem dzisiejszych chrześcijan w Iraku, którzy starają się o pojednanie w kraju rozdartym konfliktami.

Źródło: KAI

Tags: , ,

Drukuj Drukuj

 

ZASADY PRZEDRUKU Z SERWISU INFORMACYJNEGO BIBUŁY:
Przedruki dozwolone, pod warunkiem podania źródła (np. "bibula.com" lub "Serwis Informacyjny BIBUŁA"), i/lub pełnego adresu internetowego: http://www.bibula.com/?p=26578 oraz niedokonywania jakichkolwiek skrótów lub zmian w tekstach i obrazach.


Przedruk materiałów zastrzeżonych przez Autora tekstu źródłowego bądź strony źródłowej, dozwolony jedynie po uzyskaniu stosownej zgody Autora.


Opinie wyrażane w tekstach publikowanych na łamach BIBUŁY są własnością autorów i niekoniecznie muszą odpowiadać opiniom wyrażanym przez Redakcję pisma BIBUŁY oraz Serwis Informacyjny BIBUŁY.


UWAGI, KOMENTARZE:

Wszelkie uwagi odnośnie tekstów, które publikowane były pierwotnie w innych mediach, prosimy kierować pod adresem redakcji źródłowej.
Uwagi do Redakcji BIBUŁY prosimy kierować korzystając z formularza [tutaj]