USA: coraz mniej chrztów i małżeństw katolickich

Aktualizacja: 2010-09-3 9:46 pm

Wciąż maleje liczba chrztów i małżeństw w Kościele katolickim w USA – wynika z danych statystycznych przeanalizowanych przez Ośrodek ds. Badań Stosowanych w Apostolacie (CARA) katolickiego Uniwersytetu Georgetown. Najnowsze dane zebrane w „National Vital Statistics Report” mówią, że w 2009 roku mniej Amerykanów (katolików lub niekatolików) zawarło małżeństwa i miało dzieci niż rok wcześniej.

Zdaniem ekspertów CARA, współczynniki dotyczące urodzeń i małżeństw mają zazwyczaj bezpośrednie przełożenie na liczbę udzielanych w amerykańskim Kościele katolickim sakramentów chrztu i małżeństwa. Liczba ich, począwszy od roku 2001, sukcesywnie się zmniejsza.

Ogólny współczynnik chrztów katolickich (liczba chrztów w ciągu roku na 1 tys. katolików) był największy w 1956 roku i wynosił 36,1 proc. W ubiegłym roku była to wartość 12,7 proc. Analogicznie, współczynnik małżeństw katolickich był największy w 1947 roku i wynosił 15,1 proc. W 2009 roku było to tylko 2,7 proc.

Tymczasem, ogólna liczba wiernych Kościoła katolickiego w USA wzrasta, a ilość dzieci rodzonych i wychowywanych w katolickich rodzinach gwarantuje zastępowalność pokoleń – zauważa CARA. Ma to także częściowy związek z wydłużaniem się średniej długości życia, konwersjami z innych wyznań i religii oraz przybywaniem do Stanów Zjednoczonych katolików z innych krajów. Od lat 40. ubiegłego wielu odsetek społeczeństwa amerykańskiego określającego siebie jako katolicy utrzymuje się stałym poziomie – od 22 do 24 proc.

Źródło: KAI

Tags:

Drukuj Drukuj

 

ZASADY PRZEDRUKU Z SERWISU INFORMACYJNEGO BIBUŁY:
Przedruki dozwolone, pod warunkiem podania źródła (np. "bibula.com" lub "Serwis Informacyjny BIBUŁA"), i/lub pełnego adresu internetowego: http://www.bibula.com/?p=26555 oraz niedokonywania jakichkolwiek skrótów lub zmian w tekstach i obrazach.


Przedruk materiałów zastrzeżonych przez Autora tekstu źródłowego bądź strony źródłowej, dozwolony jedynie po uzyskaniu stosownej zgody Autora.


Opinie wyrażane w tekstach publikowanych na łamach BIBUŁY są własnością autorów i niekoniecznie muszą odpowiadać opiniom wyrażanym przez Redakcję pisma BIBUŁY oraz Serwis Informacyjny BIBUŁY.


UWAGI, KOMENTARZE:

Wszelkie uwagi odnośnie tekstów, które publikowane były pierwotnie w innych mediach, prosimy kierować pod adresem redakcji źródłowej.
Uwagi do Redakcji BIBUŁY prosimy kierować korzystając z formularza [tutaj]