Tajemnicza śmierć wiceszefa GRU

Generał Jurij Iwanow, zastępca szefa Głównego Zarządu Wywiadu (GRU), nie żyje – podała „Krasnaja Zwiezda”.

Okoliczności śmierci człowieka, który odpowiadał między innymi za zdobywanie informacji w Polsce, na razie są otoczone tajemnicą. Warto przypomnieć, że kilka dni temu polska prokuratura oskarżyła szpiega GRU.

Agencji RIA-Nowosti twierdzi, że 52-letni Iwanow „zginął kilka dni temu w czasie kąpieli”. Nie podano jednak daty, ani miejsca. Tym bardziej nie wiadomo w jakich okoliczności zginął generał.

Iwanow był wiceszefem GRU od czterech lat. Wiadomo nieoficjalnie, że do jego kompetencji należało nadzorowanie zdobywania informacji na terenie Polski.

W minionym tygodniu warszawska prokuratura zakończyła śledztwo przeciwko Rosjaninowi, który szpiegował w Polsce na rzecz GRU. Ujęto go w styczniu 2009 roku.

Czy te dwa zdarzenia w tak krótkim czasie mogą mieć ze sobą coś wspólnego?

gb/TVP Info/rp.pl

Gen. Jurij Iwanow nie żyje – poślizg informacji

Droga informacji jest często długa i kręta. Od pojawienia się jakiejś informacji do jej publikacji często upływa kilka czy kilkanaście dni, niektóre informacje nie pojawiają się wcale. Z takimi przypadkami ciągle możemy się spotkać, choć w czasach komputeryzacji, cyfrowych podpisów czy szyfrowanych wiadomości opóźnienie informacji absolutnie nie powinno mieć miejsca.

Doskonałym przykładem opóźnienia pojawienia się informacji jest śmierć wiceszefa rosyjskiego wywiadu wojskowego Gen. Jurija Iwanowa.

Pierwszą informację na temat śmierci Jurija Iwanowa jaką można znaleźć w internecie to informacja tureckiej agencji prasowej Anatolian News Agency która podała 13 sierpnia, że ciało znalezione pięć dni wcześniej (a więc 8 sierpnia) przez rybaków u wybrzeży Cevlik na granicy prowincji Hatay zostało zidentyfikowane jako ciało rosyjskiego dyplomaty Jurija Iwanowa.

Dyplomata utonął w czasie urlopu, który spędzał w syryjskim mieście Latakia, ale jego ciała nie udało się odnaleźć mimo szeroko zakrojonej akcji poszukiwawczej. Zdaniem władz, wiatr i fale musiały unieść ciało w kierunku wybrzeża okęgu Samandag.

Źródła urzędowe poinformowały, że ciało zidentyfikowano dzięki pomocy ze strony władz krajowych i międzynarodowych. W identyfikacji pomógł krzyżyk, który Iwanow miał na szyi. Sekcję zwłok przeprowadzono w Instytucie Anatomopatologii w sąsiedniej prowincji Adana, po czym wydano krewnym dyplomaty w Samandag.

Tą informację można potraktować jako wiadomość z „pierwszej ręki”, zdecydowanie można ją uznać jako najbardziej wiarygodną.

Kolejną informacja dotycząca śmierci Gen. Jurija Iwanowa można znaleźć na armeńskiej stronie news.am Tu wiadomość o śmierci Iwanowa pojawia się w dniu 17 Sierpnia 2010.

Rybacy znaleźli ciało rosyjskiego dyplomaty u wybrzeży Turcji. Najprawdopodobniej rosyjski dyplomata utonął w czasie wakacji w Syrii. Dyplomata przyjechał do Syrii jako turysta i przekroczył granicę na paszporcie dyplomatycznym. Rzecznik Ambasady Roski w Syrii, Andriej Zajcew, oświadczy RIA Novosti, że dyplomata nie był urzędnikiem Ambasady Rosji w Syrii. Wcześniej media podały informację o śmierci rosyjskiego dyplomaty Jurija Iwanowa, którego ciało zostało znalezione przez rybaków u wybrzeży Cevlik na granicy prowincji Hatay przed pięcioma dniami. Oficjalne źródła podały, że ciało udało się zidentyfikować dzięki pomocy władz krajowych i międzynarodowych. Wiadomość podał Hurriyet Daily News.

Poprzednia wiadomość (turecka) pochodziła z 13 sierpnia, ta jest z 17 sierpnia i przesuwa datę śmierci Iwanowa z 8 na 12 sierpnia.

W Polsce informację dotyczącą śmierci Gen Jurija Iwanowa można znaleźć w portalu Onet. Informacja z dnia 28 Sierpnia 2010. Według agencji RIA-Nowosti, która powołuje się na źródło w rosyjskim ministerstwie obrony, 52-letni Iwanow „zginął kilka dni temu w czasie kąpieli”.

Reasumując, Gen. Iwanow utonął około 8 sierpnia, ciało znaleziono 13 sierpnia. Agencje napisały o tym 17 sierpnia. W Polsce podano to do wiadomości 28 Sierpnia 2010.

Urlop czy ucieczka Iwanowa?

Od kiedy Komorowski przestał pokazywać się publicznie?

[…]

News Soure: Hurriyetdailynews, Russian diplomat’s body found on Hatay shore

News Source: News.am Body of Russian diplomat found on Turkish coast

[…]

Za: pluszaczek.pl („Gen. Jurij Iwanow nie żyje – poślizg informacji – część II”)

Za: GazetaPolska.pl | http://gazetapolska.pl/artykuly/kategoria/51/3512/tajemnicza_smierc_wiceszefa_gru

Skip to content