Ukraina: O Rosji w podręcznikach tylko pozytywnie

Jak twierdzi Ministerstwo Oświaty nie następuje poprawianie historii, a wprowadzana jest – jak to określono – jej „optymalizacja”.

Portal „Ukraińska Prawda” przeanalizował treść podręczników do 5. klasy przed i po poprawkach. Akapit o wprowadzaniu władzy radzieckiej na terytorium obecnej Ukrainy zmieniono tak, aby był on delikatniejszy i nie sugerował, że ZSRR nie wypełniało obietnic składanych chłopom i robotnikom.

Wykreślono także zdanie o „rozprawie z ukraińskimi patriotami” po 17 września 1939 roku. Z podręcznika wyrzucono także pomarańczową rewolucję, która zakończyła się porażką w 2004 roku obecnego prezydenta Wiktora Janukowycza. Z innej książki także dla 5. klasy uczeń nie dowie się o tym, że o niepodległą Ukrainę walczyli także żołnierze UPA. Teraz jest to tylko Armia Czerwona.

Autor podręcznika Wiktor Mysan przyznaje, że Ministerstwo Oświaty „zaproponowało” konkretne poprawki, które miały na celu kształtowanie pozytywnego obrazu Rosji. Na przykład z Wojskiem Zaporoskim w XVII i XVIII wieku w nowych podręcznika walczyli jedynie Polacy, a nie Rosjanie.

IAR/Kresy.pl

Za: Kresy.pl | http://www.kresy.pl/wydarzenia?zobacz/ukraina:-o-rosji-w-podrecznikach-tylko-pozytywnie | Ukraina: O Rosji w podręcznikach tylko pozytywnie

Skip to content