Aktualizacja strony została wstrzymana

Abp J. Michalik: biskupi apelują o powołanie komitetu, który upamiętni katastrofę smoleńską

Apelujemy, by zauważyć, że nie jest to konflikt o krzyż, ale konflikt o sposób czy formę upamiętnienia wydarzeń smoleńskich – powiedział 25 sierpnia przewodniczący Konferencji Episkopatu Polski abp Józef Michalik. Przemawiał on na briefingu na zakończenie obrad Rady Biskupów Diecezjalnych na Jasnej Górze. Poinformował też, że biskupi zaapelowali o powołanie komitetu, który upamiętni katastrofę smoleńską.

„Problemu nie rozwiążemy jako biskupi, bo nie jesteśmy władni. Nie można tego zrzucać na Kościół. Sprawę muszą rozwiązać bezpośrednio zaangażowani w sprawę upamiętnienia katastrofy” – zaznaczył metropolita przemyski.

Oznajmił również, iż w komunikacie wydanym po spotkaniu Rady znalazł się apel do prezydenta, marszałków Sejmu i Senatu, premiera, prezydent Warszawy oraz przewodniczących partii o wspólne powołanie komitetu, który zająłby się formą upamiętnienia ofiar katastrofy smoleńskiej. „Jest to klucz do rozwiązania tego problemu” – podkreślił przewodniczący Episkopatu.

Na zebraniu biskupi zapewnili, iż podtrzymują linię komunikatu Prezydium i arcybiskupa warszawskiego z 12 sierpnia.

Komunikat Rady Biskupów Diecezjalnych – jak poinformował rzecznik Episkopatu Polski ks. Józef Kloch – został przyjęty bez głosu sprzeciwu.

bz/ kai

Za: Radio Watykańskie | http://www.oecumene.radiovaticana.org/POL/Articolo.asp?c=417914

Skip to content