Aktualizacja strony została wstrzymana

Chorwacja: osoby niewłaściwie ubrane nie mogą wejść do kościoła

Chorwacki proboszcz, opiekun kościoła p.w. św. Błażeja w Vodnjan (południowo-zachodnia część półwyspu Istria) zasłynął tym, że w ciągu kilku ostatnich lat nie wpuścił do zabytkowej świątyni około 6 tys. turystów z powodu niewłaściwego ubioru.

Kościół p.w. św. Błażeja położony jest w odległości kilku kilometrów od Puli i jest znany głównie z tego, że znajdują się w nim relikwie trzech świętych oraz ponad 350 innych zabytkowych rzeźb i przedmiotów. Proboszcz wyznaczył Marijana Jelinica odpowiedzialnym za dbanie o to, aby do kościoła nie wchodziły osoby wyzywająco ubrane, które mogłyby przez swój niegodny ubiór zbezcześcić świątynię.

Jak przyznaje Jelinic, co roku do kościoła nie wpuszcza się albo wyprasza się około 2 tys. turystów. W tym roku nie zezwolono na wejście do świątyni 1000 osobom z powodu niestosownego stroju tj. miały one np. krótkie spódnice, spodenki, podkoszulki odkrywające ramiona itp.

Lokalnym przedstawicielom władz nie podobają się te – jak się wyrazili – zbyt  restrykcyjne metody Jelinica. Ich zdaniem zraża to młodych ludzi, którzy dystansują się od Kościoła. Jelinic znany jest również z tego, że wyrzucił  ze świątyni ekipę telewizji BBC, która włączyła mocne reflektory, mogące uszkodzić zmumifikowane ciała świętych.

Źródło: croatian.times.com, AS

Za: PiotrSkarga.pl | http://www.piotrskarga.pl/ps,5684,2,0,1,I,informacje.html

Skip to content