Aktualizacja strony została wstrzymana

Druzgocący raport NIK – na Euro 2012 będą tylko stadiony

Najnowszy raport NIK nie pozostawia złudzeń – przygotowania do Euro 2012 opóźniają się i ponad połowa spośród przewidzianych inwestycji nie będzie oddana w terminie.

Aż 52 ze 127 skontrolowanych zadań inwestycyjnych  (41 proc.) nie jest realizowane według harmonogramu przyjętego w 2009 roku. W efekcie termin oddania do użytku już 36 przedsięwzięć (28 proc.) już w tej chwili przeniesiono na okres po rozpoczęciu Euro. Opóźnienia dotyczą zwłaszcza dróg ekspresowych i inwestycji komunikacyjnych w miastach.

Najwyższa Izba Kontroli już dwa lata temu wytykała Ministerstwu Sportu i Turystki brak całościowego planu organizacji Euro 2012. Mimo upływu czasu i chyba najbardziej usportowionej ekipy rządzącej w historii RP, w tej materii nadal nic się nie zmieniło. „Niezwykle utrudnia to nadzór nad prawidłowym przebiegiem przygotowań i może być jedną z głównych przyczyn opóźnień. Powoduje również ryzyko pominięcia części zadań związanych z gwarancjami Polski wobec UEFA w zakresie organizacji mistrzostw” – czytamy na stronie NIK.

Izba suchej nitki nie zostawia na koordynującej przebieg przygotowań Spółce Pl.2012. NIK zarzuca jej m.in. niegospodarne wykorzystanie 2,7 mln zł i lawinowy wzrost wydatków – w 2007 roku wynosiły 2 mln zł, zaś w 2009 roku było to już 22 mln zł. Trudno uzasadnić niektóre wydatki jak np. wdrożenie systemu Project Portfolio Management za niemal 1,5 mln zł, mimo że wcześniej Spółka wprowadziła inne narzędzia informatyczne wspomagające pracę za 70 tys. zł. Spółka posiada także nad wyraz rozbudowaną kadrę kierowniczą. Na 71 jej pracowników aż 30 zaliczało się właśnie do kadry kierowniczej w 2009 roku.

– Spółka nie wykonuje sama niektórych zadań, tylko zleca je innym firmom i słono za to płaci. A powinni robić to sami. Według nas spółka jest zbyt droga, nadmiernie rozbudowana i nie wykonuje swoich zadań – mówi TVP Info jeden z kontrolerów.

Kolejny raz prawdziwe okazują się polskie porzekadła – liczne nadzieje związane pokładane w poprawie infrastruktury w związku z Euro znów rozminą się z rzeczywistością, a nadzieja matką…

Źródła: nik.gov.pl, TVP.info

Za: MyPiS.pl | http://mypis.pl/aktualnosci/377-druzgocacy-raport-nik-na-euro-2012-beda-tylko-stadiony

Skip to content