Watykan prostuje wypowiedź relatora procesu beatyfikacyjnego Piusa XII

Rzecznik prasowy Watykanu, ksiądz Federico Lombardi, skrytykował relatora procesu beatyfikacyjnego Piusa XII księdza Petera Gumpela. Ks. Gumpel oświadczył przedwczoraj agencji ANSA, że Benedykt XVI „zablokował” beatyfikację papieża Pacellego, ponieważ „chce mieć dobre stosunki z Żydami”. Stwierdził również, że papież tak długo nie pojedzie do Izraela, jak długo w Instytucie Pamięci o Holokauście Yad Vashem pod zdjęciem Piusa XII wisieć będzie informacja, że nie protestował on przeciwko Holokaustowi.

Ks. Lombardi potwierdził, że Benedykt XVI do dziś nie podpisał dekretu o heroiczności cnót Piusa XII, co jest niezbędne do kontynuowania procesu. „Celem papieża jest pogłębienie i refleksja nad procesem” – podkreślił rzecznik watykański. „W tej sytuacji – dodał – nie wypada próbować wywierać na niego nacisku ani w jedną, ani w drugą stronę”.

Co do informacji o Piusie XII w Instytucie Yad Vashem, to ks. Lombardi oświadczył, że choć jest ona „istotna”, to jednak nie ma „decydującego” wpływu na ewentualną podróż papieża do Izraela. Rzecznik dodał, że Benedykt XVI pragnie odwiedzić ten kraj, ale wizyta „nie została jeszcze konkretnie zaplanowana”.

Źródło: KAI

Za: PiotrSkarga.pl

 

KOMENTARZ BIBUŁY: Niestety, wypowiedź ks. Gumpela o tym, że Benedykt XVI „zablokował” beatyfikację papieża Pacellego, ponieważ „chce mieć dobre stosunki z Żydami”, może mieć większe oparcie w rzeczywistości niż zaprzeczenia biurokracji watykańskiej (nie wierzyć w nie zdementowane informacje). Niestety, i ten kolejny pontyfikat – pomimo w sumie pozytywnych posunieć, np. co do modlitwy wielkopiątkowej, w rezultacie podtrzymującej odwieczną naukę Kościoła, choć w bardziej rozwodnionym słowotwórstwie – zbyt mocno próbuje układać się z Żydami, bez najmniejszych prób przypominania im o koniecznej do Zbawienie przyjęcia Nauki Chrystusa.

Share on facebook
Share on google
Share on twitter
Share on linkedin
Share on pinterest
Skip to content