Poseł PiS apeluje o zmianę koncepcji architektonicznej pomnika bolszewickich najeźdźców w Ossowie

Aktualizacja: 2010-08-17 10:36 pm

Poseł PiS Arkadiusz Mularczyk zaapelował w poniedziałek o zmianę koncepcji architektonicznej mogiły na Polakówej Górce w Ossowie, gdzie znajduje się miejsce pochówku żołnierzy Armii Czerwonej, poległych w 1920 r.

Pismo w tej sprawie poseł skierował do prezydenta RP Bronisława Komorowskiego oraz do ministra kultury i dziedzictwa narodowego Bogdana Zdrojewskiego.

Arkadiusz Mularczyk uważa, że upamiętnienie żołnierzy bolszewickich powinno się ograniczyć do okolicznościowej tablicy nagrobnej.

Uroczystość odsłonięcia mogiły 22 niezidentyfikowanych z imienia i nazwiska żołnierzy bolszewickich planowana była na niedzielę po południu. Jednak sekretarz generalny Rady Ochrony Pamięci Walk i Męczeństwa dr Andrzej Krzysztof Kunert odwołał uroczystość. Zdecydował, że odbędzie się ona w innym terminie, którego jeszcze nie określił.

Przeciw odsłonięciu mogiły protestowali w niedzielę mieszkańcy Ossowa, Zielonki i innych okolicznych miejscowości, a także przyjezdni z woj. pomorskiego, oceniając, że jest to „akt pogardy dla Polaków” i pytając, „czy mamy stawiać pomnik najeźdźcom”.

Na mogile, obok prawosławnego krzyża i 22 symbolicznych małych bagnetów, umieszczono tablicę z napisem, w dwóch językach – polskim i rosyjskim – „tu spoczywa 22 żołnierzy 235 i 236 Pułku Strzelców 79 Brygady Armii Czerwonej poległych w boju pod Ossowem w dniach 14 i 15 sierpnia 1920 r.”.

W piśmie Arkadiusz Mularczyk ocenił, że „kwatera w Ossowie (…) powinna ograniczyć się wyłącznie do okolicznościowej tablicy nagrobnej”.

Według posła, „zamysł proponowanej formy pomnika jest więcej niż kontrowersyjny”, a w zbiorowej pamięci Polaków „przywołuje jednoznacznie negatywne konotacje o systemie przyniesionym na sowieckich bagnetach”.

„Metaforyka i sposób upamiętnienia są trudne do zaakceptowania także z tego powodu, iż lakoniczność napisu memoratywnego pozbawiona jest szerszego kontekstu historycznego” – ocenił Arkadiusz Mularczyk

Poseł uważa, że napis na płycie upamiętniającej w Ossowie miejsce pochówku powinien zawierać informację o tym, w jakich okolicznościach żołnierze Armii Czerwonej znaleźli się w tamtym miejscu – że byli oni najeźdźcami. (…)

Za: PiS.org -- [Org. tytuł: « Arkadiusz Mularczyk apeluje o zmianę koncepcji architektonicznej pomnika w Ossowie»]
Tags: , ,

Drukuj Drukuj

 

ZASADY PRZEDRUKU Z SERWISU INFORMACYJNEGO BIBUŁY:
Przedruki dozwolone, pod warunkiem podania źródła (np. "bibula.com" lub "Serwis Informacyjny BIBUŁA"), i/lub pełnego adresu internetowego: http://www.bibula.com/?p=25896 oraz niedokonywania jakichkolwiek skrótów lub zmian w tekstach i obrazach.


Przedruk materiałów zastrzeżonych przez Autora tekstu źródłowego bądź strony źródłowej, dozwolony jedynie po uzyskaniu stosownej zgody Autora.


Opinie wyrażane w tekstach publikowanych na łamach BIBUŁY są własnością autorów i niekoniecznie muszą odpowiadać opiniom wyrażanym przez Redakcję pisma BIBUŁY oraz Serwis Informacyjny BIBUŁY.


UWAGI, KOMENTARZE:

Wszelkie uwagi odnośnie tekstów, które publikowane były pierwotnie w innych mediach, prosimy kierować pod adresem redakcji źródłowej.
Uwagi do Redakcji BIBUŁY prosimy kierować korzystając z formularza [tutaj]