Watykański dokument nt. wpływu aborcji na kobietę

Aktualizacja: 2010-08-13 9:15 am

Członkowie Papieskiej Akademii Źycia opracowuję nowy dokument. Będzie on poświęcony problematyce skutków aborcji dla kobiety, często nazywanych zespołem proaborcyjnym. Ukaże się w przyszłym roku.

Nowy przewodniczący Papieskiej Akademii Źycia, abp Ignacio Carrasco de Paula, w rozmowie z dziennikarzami “L’Osservatore Romano”, omówił kilka szczegółów dotyczących nowego dokumentu.

Jak powiedział abp Carrasco, badając problem, należy dokonać pewnego rozróżnienia. Z jednej strony, występowanie zespołu proaborcyjnego jest dobrze znanym faktem, dokładnie opisanym w literaturze naukowej. Chodzi o stan depresji, która często manifestuje się przez lęk, silny niepokój, koszmary senne, brak sensu życia, poczucie beznadziejności.

Jest jednak coś jeszcze, o czym nie wolno nam zapomnieć – obciążone winą sumienie kobiety, która dokonała aborcji. To jest ten drugi aspekt problemu i koniecznie należy się nim zająć.

O sumieniu niewiele się wspomina – nie podejmuje się tego zagadnienia ani w dyskusjach naukowych, ani w rozmowach towarzyskich. I to jest dość „ciekawe” zjawisko – w kwestii aborcji zanika nasza wrażliwość etyczno-moralna. Ujawnia się to szczególnie w przypadku aborcji farmakologicznej, przeprowadzonej z wykorzystaniem pigułki RU 486 lub podobnych preparatów. Coraz mniej osób ma tu poczucie popełnienia grzechu, ciężkiego grzechu.

[Tł. i oprac.wł. na podstawie: CNA/EWTN News – 31.07.2010 r. via SPUC – 03.08.2010 r.]

Tags: ,

Drukuj Drukuj

 

ZASADY PRZEDRUKU Z SERWISU INFORMACYJNEGO BIBUŁY:
Przedruki dozwolone, pod warunkiem podania źródła (np. "bibula.com" lub "Serwis Informacyjny BIBUŁA"), i/lub pełnego adresu internetowego: http://www.bibula.com/?p=25654 oraz niedokonywania jakichkolwiek skrótów lub zmian w tekstach i obrazach.


Przedruk materiałów zastrzeżonych przez Autora tekstu źródłowego bądź strony źródłowej, dozwolony jedynie po uzyskaniu stosownej zgody Autora.


Opinie wyrażane w tekstach publikowanych na łamach BIBUŁY są własnością autorów i niekoniecznie muszą odpowiadać opiniom wyrażanym przez Redakcję pisma BIBUŁY oraz Serwis Informacyjny BIBUŁY.


UWAGI, KOMENTARZE:

Wszelkie uwagi odnośnie tekstów, które publikowane były pierwotnie w innych mediach, prosimy kierować pod adresem redakcji źródłowej.
Uwagi do Redakcji BIBUŁY prosimy kierować korzystając z formularza [tutaj]