Zasłużył na wdzięczność Kremla

Prezydent Rosji Dmitrij Miedwiediew nadał Wajdzie Order Przyjaźni. To jedno z najwyższych odznaczeń państwowych.

Odznaczenie Federacji Rosyjskiej przyznano Andrzejowi Wajdzie za wielki wkład w rozwój rosyjsko-polskich stosunków w sferze kultury – wynika z informacji podanych przez Kreml.
Prezydent Rosji wydał w tej sprawie odpowiedni dekret. Rosyjskie media informujące o tym fakcie nazywają reżysera klasykiem kina światowego.

Telewizja NTV podkreśliła, że jedną z najgłośniejszych premier tego roku w Rosji był pokaz filmu „Katyń”. Radio Echo Moskwy przypomniało, że rosyjska premiera tego filmu odbyła się w 2008 roku, jednak wówczas dzieło to mogli zobaczyć widzowie tylko dwóch kin; dopiero w tym roku film pokazał jeden z rosyjskich państwowych kanałów telewizyjnych.

W czasie, gdy trwała kampania w pierwszej turze wyborów prezydenckich w Polsce, pojawiła się informacja, że Andrzej Wajda otrzymał Nagrodę Państwowa Federacji Rosyjskiej. Nie doszło jednak do odebrania przez reżysera tego wyróżnienia za zasługi na rzecz walki o prawa człowieka. Kapituła nagrody poinformowała ostatecznie, że w tym roku odstąpiła od przyznania takiej nagrody komukolwiek.

mem/”Rzeczpospolita”

Za: niezalezna.pl | http://www.niezalezna.pl/article/show/id/37589 | ZASŁUÅ»YŁ NA WDZIĘCZNOŚÄ† KREMLA

Skip to content