Zasłużył na wdzięczność Kremla

Aktualizacja: 2010-08-10 9:20 pm

Prezydent Rosji Dmitrij Miedwiediew nadał Wajdzie Order Przyjaźni. To jedno z najwyższych odznaczeń państwowych.

Odznaczenie Federacji Rosyjskiej przyznano Andrzejowi Wajdzie za wielki wkład w rozwój rosyjsko-polskich stosunków w sferze kultury – wynika z informacji podanych przez Kreml.
Prezydent Rosji wydał w tej sprawie odpowiedni dekret. Rosyjskie media informujące o tym fakcie nazywają reżysera klasykiem kina światowego.

Telewizja NTV podkreśliła, że jedną z najgłośniejszych premier tego roku w Rosji był pokaz filmu “Katyń”. Radio Echo Moskwy przypomniało, że rosyjska premiera tego filmu odbyła się w 2008 roku, jednak wówczas dzieło to mogli zobaczyć widzowie tylko dwóch kin; dopiero w tym roku film pokazał jeden z rosyjskich państwowych kanałów telewizyjnych.

W czasie, gdy trwała kampania w pierwszej turze wyborów prezydenckich w Polsce, pojawiła się informacja, że Andrzej Wajda otrzymał Nagrodę Państwowa Federacji Rosyjskiej. Nie doszło jednak do odebrania przez reżysera tego wyróżnienia za zasługi na rzecz walki o prawa człowieka. Kapituła nagrody poinformowała ostatecznie, że w tym roku odstąpiła od przyznania takiej nagrody komukolwiek.

mem/”Rzeczpospolita”

Za: niezalezna.pl -- [Org. tytuł: « ZASŁUÅ»YŁ NA WDZIĘCZNOŚÄ† KREMLA»]
Tags: ,

Drukuj Drukuj

 

ZASADY PRZEDRUKU Z SERWISU INFORMACYJNEGO BIBUŁY:
Przedruki dozwolone, pod warunkiem podania źródła (np. "bibula.com" lub "Serwis Informacyjny BIBUŁA"), i/lub pełnego adresu internetowego: http://www.bibula.com/?p=25513 oraz niedokonywania jakichkolwiek skrótów lub zmian w tekstach i obrazach.


Przedruk materiałów zastrzeżonych przez Autora tekstu źródłowego bądź strony źródłowej, dozwolony jedynie po uzyskaniu stosownej zgody Autora.


Opinie wyrażane w tekstach publikowanych na łamach BIBUŁY są własnością autorów i niekoniecznie muszą odpowiadać opiniom wyrażanym przez Redakcję pisma BIBUŁY oraz Serwis Informacyjny BIBUŁY.


UWAGI, KOMENTARZE:

Wszelkie uwagi odnośnie tekstów, które publikowane były pierwotnie w innych mediach, prosimy kierować pod adresem redakcji źródłowej.
Uwagi do Redakcji BIBUŁY prosimy kierować korzystając z formularza [tutaj]