Kard. Canizares przeciwko podnoszeniu wieku dzieci przystępujących do I Komunii Świętej

Przeciwko podnoszeniu wieku Pierwszej Komunii wystąpił na łamach L’Osservatore Romano szef watykańskiej dykasterii ds. liturgii i sakramentów. Okazją do tego jest przypadająca dziś setna rocznica ogłoszenia papieskiego dekretu Quam singulari Christus amore. Kard. Antonio Cañizares Llovera przpomniał, że św. Pius X ustalił wiek Pierwszej Komunii na chwilę, gdy dziecko zaczyna rozumować, czyli około 7 roku życia. Dziś, jak zauważa hiszpański purpurat, zdolność tę osiąga jeszcze wcześniej.

Pomimo wcześniejszego dojrzewania dzieci do posługiwania się rozumem, dziś coraz częściej opóźnia się zamiast przyśpieszyć chwilę Pierwszej Komunii – zauważa szef watykańskiej Kongregacji. W jego przekonaniu tendencji tej należy się przeciwstawić. Tym bardziej, że współczesne dzieci potrzebują wczesnego spotkania z Jezusem, aby poradzić sobie z coraz trudniejszymi warunkami dorastania. Kard. Cañizares przypomina, że najmłodsi padają ofiarą kryzysu rodziny. Nierzadko są przedmiotem manipulacji. Źyją w środowisku, które nie pomaga im żyć zgodnie z Bożym zamysłem. W takiej sytuacji nie można opóźniać, lecz przeciwnie należy przyśpieszać Pierwszą Komunię. Powinna temu oczywiście towarzyszyć odpowiednia katecheza, nowe i dynamiczne duszpasterstwo inicjacji chrześcijańskiej – pisze prefekt Kongregacji ds. Kultu Bożego i Dyscypliny Sakramentów. Kończąc swą refleksję w stulecie dekretu św. Piusa X Quam singulari Christus amore, dodaje: Nie zamykajmy uszu na słowa Jezusa: „Pozwólcie dzieciom przychodzić do Mnie”.

kb/ l’osservatore romano

Za: Radio Watykańskie |http://www.radiovaticana.org/pol/Articolo.asp?c=414084 | Kard. Cañizares: Pierwsza Komunia w 7 roku życia albo wcześniej

Skip to content