Gdańsk: zniszczono pomnik na Westerplatte

Prawie wszystkie litery w wieniec laurowy z krzyża Virtuti Militari, znajdującego się na Westerplatte, zerwali nieznani wandale.

– Zerwano niemal wszystkie litery i wieniec laurowy, uszkodzenia są poważne. Trudno powiedzieć kiedy to się stało. Zgłoszenie dostaliśmy od dyżurnego inżyniera miasta, dewastację zauważył też strażnik na Westerplatte. Niestety w tym miejscu nie ma monitoringu. Sprawą zajęła się już policja – powiedziała Ewa Ogińska- Woźniak z Zarządu Dróg i Zieleni w Gdańsku.

– Trudno w tej chwili oszacować koszty zniszczeń, będziemy je znali w sobotę, na pewno są znaczne. Poza tym krzyż ma też wymiar symboliczny, przypomina o nadaniu odznaczenia Virtuti Militari obrońcom Westerplatte – podkreśliła Ogińska-Woźniak.

Cały teren Westerplatte od 2003 roku jest pomnikiem historii i jest wpisany do rejestru zabytków – przypomina trójmiasto.pl

Za: http://wiadomosci.onet.pl

Komentarz gajowego Maruchy: Przy okazji admin przypomina, iż w sposób niedostrzegalny znikają z ulic Warszawy pamiątki po Powstaniu Warszawskim i okupacji niemieckiej.

Za: Dziennik gajowego Maruchy | http://marucha.wordpress.com/2010/08/06/gdansk-zniszczono-pomnik-na-westerplatte/ | Gdańsk: zniszczono pomnik na Westerplatte

Share on facebook
Share on google
Share on twitter
Share on linkedin
Share on pinterest
Skip to content