Bezczelność rosyjskich „śledczych” nie reagujących na polskie wnioski: Przekażcie nam swoje dokumenty procesowe

Strona rosyjska skierowała do Wojskowej Prokuratury Okręgowej w Warszawie dwa wnioski o pomoc prawną w sprawie katastrofy lotniczej pod Smoleńskiem. Kapitan Marcin Maksjan z Prokuratury Wojskowej powiedział, że w pierwszym wniosku chodzi o przekazanie dokumentów procesowych z danymi uzyskanymi przez polskich śledczych.

Między innymi są to dane zapisane na rejestratorze CVR samolotu 154 M oraz dokumenty dotyczące telefonicznych połączeń z pokładu samolotu w momencie podchodzenia do lądowania. Prokuratura rosyjska prosi też o przesłuchanie w charakterze świadków osoby, które brały udział w wycieczce do Smoleńska w maju tego roku.

Kapitan Marcin Maksjan powiedział, że drugi wniosek jest formalno-prawny. To prośba do strony polskiej o doręczenie pokrzywdzonym zamieszkałym w Polsce postanowienia o przedłużeniu czasu trwania rosyjskiego śledztwa.

Na pytanie, czy strona rosyjska odpowiedziała na polskie wnioski o pomoc prawną, kapitan Marcin Maksjan odpowiedział, że z pięciu wniosków na razie zrealizowano częściowo jeden. 22 czerwca polscy prokuratorzy otrzymali 6 tomów akt rosyjskiego śledztwa w sprawie katastrofy pod Smoleńskiem.

Za: Polskie Radio | http://www.polskieradio.pl/wiadomosci/iar/?id=181025 | Rosja chce pomocy w sprawie katastrofy

Skip to content