KE grozi Polsce sądem przez umowę na gaz

Aktualizacja: 2010-07-26 10:21 pm

Przez polsko-rosyjską umowę na dostawy gazu Polska może trafić przed Trybunał Sprawiedliwości w Luksemburgu. Komisja Europejska krytycznie ocenia dokument przygotowany przez Ministerstwo Gospodarki.

Urzędnicy KE nieoficjalnie przyznają, że przyznanie Gazpromowi monopolu na eksploatację rurociągu jamalskiego do 2045 roku jest sprzeczne z zasadami unijnej konkurencji i zasadą jednolitego rynku gazowego.

Bruksela zaznacza, że do gazociągu powinny mieć dostęp podmioty trzecie. Naciska również, by możliwe było przesyłanie gazu w obie strony. Zdaniem Komisji zwiększy to bezpieczeństwo energetyczne Polski.

Zdaniem władz Polski nowa umowa jest tylko aneksem do umowy długoterminowej. Warszawa zaznacza, że warunki dostaw się nie zmieniają, a Komisja Europejska wcześniej nie straszyła sądem.

Polska jest pod ścianą. Od kilkunastu miesięcy otrzymuje mniej gazu niż jest jej potrzebne. Ubytek sięga ponad dwóch miliardów metrów sześciennych rocznie. Do dziś zużyliśmy już 70 procent zakontraktowanego na ten rok surowca.

żar/Rmf24.pl

Tags: , , ,

Drukuj Drukuj

 

ZASADY PRZEDRUKU Z SERWISU INFORMACYJNEGO BIBUŁY:
Przedruki dozwolone, pod warunkiem podania źródła (np. "bibula.com" lub "Serwis Informacyjny BIBUŁA"), i/lub pełnego adresu internetowego: http://www.bibula.com/?p=24828 oraz niedokonywania jakichkolwiek skrótów lub zmian w tekstach i obrazach.


Przedruk materiałów zastrzeżonych przez Autora tekstu źródłowego bądź strony źródłowej, dozwolony jedynie po uzyskaniu stosownej zgody Autora.


Opinie wyrażane w tekstach publikowanych na łamach BIBUŁY są własnością autorów i niekoniecznie muszą odpowiadać opiniom wyrażanym przez Redakcję pisma BIBUŁY oraz Serwis Informacyjny BIBUŁY.


UWAGI, KOMENTARZE:

Wszelkie uwagi odnośnie tekstów, które publikowane były pierwotnie w innych mediach, prosimy kierować pod adresem redakcji źródłowej.
Uwagi do Redakcji BIBUŁY prosimy kierować korzystając z formularza [tutaj]