Komunista na czele ukraińskiego IPN

Aktualizacja: 2010-07-20 10:23 pm

Na czele ukraińskiego Instytutu Pamięci Narodowej stanął komunistyczny historyk Walerij Sołdatenko. Może to oznaczać całkowite zaniechanie badań nad przemilczanymi w czasach Związku Radzieckiego kartami historii Ukrainy.

Walerij Sołdatenko pochodzi z Doniecka. W czasach ZSRR był historykiem przy Komitecie Centralnym Partii Komunistycznej Ukrainy oraz w kijowskiej szkole partyjnej. Po 1992 roku pracował w Ukraińskiej Akademii Nauk.

Historycy obawiają się, że nowy szef ukraińskiego Insytutu Pamięci Narodowej całkowicie zmieni charakter tej placówki, zajmujacej się dotąd takimi kwestiami, jak Wielki Głód lat 1932-33, które miały pokazać zbrodnie komunistyczne.

Historycy podkreślają, że zmiany w IPN odbywają się na tle przemian w Służbie Bezpieczeństwa Ukrainy. Jej szef Walerij Horoszkowski od razu po objęciu stanowiska zapewnił, że SBU, która odziedziczyła część archiwów KGB i NKWD, nie będzie angażowała się w badanie ich zawartości w takim stopniu, jak to było za czasów jego poprzednika.

Dla nowych władz, w tym dla prezydenta Wiktora Janukowycza, kwestie historyczne nie mają tak wielkiego znaczenia, jak dla jego poprzednika Wiktora Juszczenki. Obecny szef państwa przyjmuje za podstawę radziecką wizję historii.

Tags: ,

Drukuj Drukuj

 

ZASADY PRZEDRUKU Z SERWISU INFORMACYJNEGO BIBUŁY:
Przedruki dozwolone, pod warunkiem podania źródła (np. "bibula.com" lub "Serwis Informacyjny BIBUŁA"), i/lub pełnego adresu internetowego: http://www.bibula.com/?p=24652 oraz niedokonywania jakichkolwiek skrótów lub zmian w tekstach i obrazach.


Przedruk materiałów zastrzeżonych przez Autora tekstu źródłowego bądź strony źródłowej, dozwolony jedynie po uzyskaniu stosownej zgody Autora.


Opinie wyrażane w tekstach publikowanych na łamach BIBUŁY są własnością autorów i niekoniecznie muszą odpowiadać opiniom wyrażanym przez Redakcję pisma BIBUŁY oraz Serwis Informacyjny BIBUŁY.


UWAGI, KOMENTARZE:

Wszelkie uwagi odnośnie tekstów, które publikowane były pierwotnie w innych mediach, prosimy kierować pod adresem redakcji źródłowej.
Uwagi do Redakcji BIBUŁY prosimy kierować korzystając z formularza [tutaj]