Jarosław Kaczyński: zajmowanie się sprawą katastrofy smoleńskiej to mój moralny obowiązek

Aktualizacja: 2010-07-16 9:42 am

Zajmowanie się sprawą katastrofy smoleńskiej jest moim moralnym obowiązkiem wobec osób, które zginęły 10 kwietnia pod Smoleńskiem – oświadczył w piątek Prezes PiS Jarosław Kaczyński. Jak podkreślił, „to nie jest żadna nowa strategia, to jest imperatyw moralny”.

„Mam moralny obowiązek zajmować się tą sprawą, dlatego że dotyczy ona mojego brata, mojej bratowej, moich przyjaciół, a także dziesiątek innych ludzi, których znałem, nie znałem, ale którzy byli moimi rodakami, obywatelami polskimi, którzy zginęli w tej – trzeba to tak powiedzieć – dziwnej katastrofie” – powiedział Prezes PiS na piątkowej konferencji prasowej w Warszawie.

Jak zaznaczył, „aspekt moralny tego zaangażowania jest aspektem głównym”. „Bo są też komentarze o jakiejś zmianie polityki, nowej polityce, nowej strategii. To nie jest żadna nowa strategia, to jest imperatyw moralny” – powiedział Jarosław Kaczyński. Jak dodał, współczuje temu, kto tego nie rozumie.

„Źaden uczciwy człowiek na moim miejscu nie mógłby tej sprawy zostawić, bo to byłoby zostawienie sprawy najbliższych – naprawdę najbliższych mi ludzi w tym wymiarze rodzinnym, ale także w tym wymiarze przyjacielskim – no i wszystkich pozostałych” – ocenił Jarosław Kaczyński.

Dodał, że byłoby to też „pozostawienie sprawy Polski”. Jak mówił, zachowanie polskiego rządu w tej kwestii jest bowiem „w najwyższym stopniu dziwne”.


Będzie biała księga ws. katastrofy smoleńskiej

Będzie biała księga w sprawie katastrofy smoleńskiej – zapowiedział prezes Prawa i Sprawiedliwości Jarosław Kaczyński.

Biała księga ws. katastrofy smoleńskiej będzie opublikowana już na jesieni. Jak przyznał, zasięg białej księgi ma być międzynarodowy. Jarosław Kaczyński zapowiedział w tej sprawie wiele interpelacji eurodeputowanych PiS na forum Parlamentu Europejskiego. Lider PiS dodał, że jego partia i on osobiście będą dążyli do ujawnienia prawdy o katastrofie rządowej maszyny.

Jarosław Kaczyński, zapowiadając publikację białej księgi, przekonywał, że jak nikt inny ma moralne prawo poznania wszystkich okoliczności katastrofy, o której mówił: “dziwna”. Przymiotnikiem tym określił także działania rządu w tej sprawie.

“W każdym demokratycznym kraju każdy, kto w najmniejszym stopniu odpowiadałby za największą tragedię po 1945 roku, musiałby zejść ze sceny politycznej” – przyznał na oficjalnej konferencji prasowej Jarosław Kaczyński. “Nie może być tak, że w Polsce demokracja jest po prostu cieniutką, przezroczystą fasadą, za którą kryją się zupełnie inne mechanizmy. W każdym demokratycznym kraju ludzie, którzy choćby po części w niewielkim stopniu odpowiadaliby za największą tragedię po 1945 roku – a PO sama to uchwalała – musieliby zejść ze sceny politycznej” – dodał.

Jarosław Kaczyński włączył się także do sporu ws. krzyża, który po katastrofie 10 kwietnia stanął przed Pałacem Prezydenckim. Jego przeniesienie zapowiedział prezydent-elekt Bronisław Komorowski. Z jego stanowiskiem nie zgadza się Jarosław Kaczyński. “Jeżeli prezydent Komorowski usunie krzyż, który stoi pod Pałacem, to można powiedzieć, że będzie zupełnie jasne, kim jest i po której – w różnego rodzaju sporach dotyczących polskiej historii, polskich powiązań obecnie – jest stronie” – mówił lider PiS.

(rmf24.pl)

Za: niezalezna.pl |  ‘BĘDZIE BIAŁA KSIĘGA WS. KATASTROFY

Tags: ,

Drukuj Drukuj

 

ZASADY PRZEDRUKU Z SERWISU INFORMACYJNEGO BIBUŁY:
Przedruki dozwolone, pod warunkiem podania źródła (np. "bibula.com" lub "Serwis Informacyjny BIBUŁA"), i/lub pełnego adresu internetowego: http://www.bibula.com/?p=24460 oraz niedokonywania jakichkolwiek skrótów lub zmian w tekstach i obrazach.


Przedruk materiałów zastrzeżonych przez Autora tekstu źródłowego bądź strony źródłowej, dozwolony jedynie po uzyskaniu stosownej zgody Autora.


Opinie wyrażane w tekstach publikowanych na łamach BIBUŁY są własnością autorów i niekoniecznie muszą odpowiadać opiniom wyrażanym przez Redakcję pisma BIBUŁY oraz Serwis Informacyjny BIBUŁY.


UWAGI, KOMENTARZE:

Wszelkie uwagi odnośnie tekstów, które publikowane były pierwotnie w innych mediach, prosimy kierować pod adresem redakcji źródłowej.
Uwagi do Redakcji BIBUŁY prosimy kierować korzystając z formularza [tutaj]