Aktualizacja strony została wstrzymana

Abp Burke nowym członkiem Kongregacji ds. Kultu Bożego i Dyscypliny Sakramentów

Papież Benedykt XVI mianował arcybiskupa Raymonda Burke’a członkiem Kongregacji ds. Kultu Bożego i Dyscypliny Sakramentów.

Jak zauważa portal LifeSiteNews.com, mianowanie abp Burke’a, prefekta Najwyższego Trybunału Sygnatury Apostolskiej na członka Kongregacji ds. Kultu Bożego i Dyscypliny Sakramentów jest bardzo wymowne ze względu na fakt, że jest to kongregacja, która zajmuje się m.in. sprawami udzielania Komunii Św., a abp Burke słynie z tego, że jest przeciwny udzielaniu Eucharystii politykom i innym znanym osobistościom, które uważają się za katolików jednocześnie opowiadając się za aborcją.

Kanon 915 kodeksu prawa kanonicznego stanowi: „Do Komunii Świętej nie należy dopuszczać ekskomunikowanych lub podlegających interdyktowi, po wymierzeniu lub deklaracji kary, jak również innych osób trwających z uporem w jawnym grzechu ciężkim”.

Kardynał Ratzinger w specjalnym liście skierowanym do biskupów amerykańskich napisał, że kapłani nie powinni udzielać Komunii Świętej katolickim politykom, którzy głosują za liberalizacją prawa aborcyjnego i eutanazji, po odpowiednim poinstruowaniu i ostrzeżeniu ich.

Obecny przewodniczący Kongregacji ds. Kultu Bożego kard. Antonio Canizares również nalega, by skrupulatnie stosowano kanon 915 wobec katolickich polityków opowiadających się za aborcją.

Wielu biskupów ignoruje a nawet jawnie sprzeciwia się tej dyrektywie. Tymczasem jak tłumaczy abp Burke biskupi nie mają w tym względzie nic do powiedzenia, muszą się zastosować do takiego zarządzenia. – Prawo kościelne jest klarowne – mówił w styczniu ub. roku. – Osoba, która publicznie trwa w grzechu ciężkim nie powinna otrzymywać Komunii Świętej, a kodeks prawa kanonicznego nic nie mówi na ten temat, by to sami biskupi podejmowali decyzję w tym względzie. To pewne – stwierdził.

Źródło: LifeSiteNews.com, AS

Skip to content