Producent paralizatorów chce zmiany raportu o śmierci Dziekańskiego

Aktualizacja: 2010-07-6 12:11 pm

Amerykański producent paralizatorów, spółka Taser International, wystąpiła do Sądu Najwyższego Kolumbii Brytyjskiej (Zachodnia Kanada), o oddalenie wniosków komisji śledczej, badającej sprawę śmierci Polaka, Roberta Dziekańskiego, który zginął z rąk kanadyjskiej policji na lotnisku w Vancouver, w październiku 2007 roku.

18 czerwca tego roku ukazał się raport komisji, pod przewodnictwem sędziego Thomasa Braidwooda, który stwierdzał, że winę za śmierć Polaka, ponoszą policjanci, którzy pięciokrotnie użyli w stosunku do niego paralizatora. Raport zawiera potwierdzone przypadki ponad 300 zgonów, do których doszło w USA i Kanadzie właśnie po użyciu taserów. „Broń wytwarzająca impulsy elektryczne może powodować poważne obrażenia lub śmierć człowieka” – stwierdza raport. I właśnie sunięcia z dokumentu słów mówiących o tym, że użycie paralizatorów mogło być jedną z przyczyn śmierci Dziekańskiego, domaga się amerykański producent, który w ten sposób traci miliony dolarów. Notowania spółki na giełdzie gwałtownie spadają, realna jest też wizja wielomilionowych odszkodowań – w 2008 roku, Taser International, musiał wypłacić 6 mln dolarów odszkodowania za śmierć od użycia paralizatora.

Śmierć Roberta Dziekańskiego spowodowała powszechną krytykę policji i jej działań.  Odtąd czasu paralizatory nie mogą być używane w stosunku do osób, które tylko stawiają opór przy zatrzymaniu. Tymczasem, czterech policjantów, którzy na lotnisku dopuścili się “interwencji”, zostało uwolnionych z zarzutów, gdyż według prokuratora, użycie tasera było uzasadnione.

Tags: ,

Drukuj Drukuj

 

ZASADY PRZEDRUKU Z SERWISU INFORMACYJNEGO BIBUŁY:
Przedruki dozwolone, pod warunkiem podania źródła (np. "bibula.com" lub "Serwis Informacyjny BIBUŁA"), i/lub pełnego adresu internetowego: http://www.bibula.com/?p=23807 oraz niedokonywania jakichkolwiek skrótów lub zmian w tekstach i obrazach.


Przedruk materiałów zastrzeżonych przez Autora tekstu źródłowego bądź strony źródłowej, dozwolony jedynie po uzyskaniu stosownej zgody Autora.


Opinie wyrażane w tekstach publikowanych na łamach BIBUŁY są własnością autorów i niekoniecznie muszą odpowiadać opiniom wyrażanym przez Redakcję pisma BIBUŁY oraz Serwis Informacyjny BIBUŁY.


UWAGI, KOMENTARZE:

Wszelkie uwagi odnośnie tekstów, które publikowane były pierwotnie w innych mediach, prosimy kierować pod adresem redakcji źródłowej.
Uwagi do Redakcji BIBUŁY prosimy kierować korzystając z formularza [tutaj]