Aktualizacja strony została wstrzymana

Białoruś: Żydowski prawnik z amerykańskim paszportem skazany na trzy lata za szpiegostwo

– Sąd w Mińsku skazał amerykańskiego prawnika Emmanuela Zeltsera na trzy lata więzienia za szpiegostwo przemysłowe i posługiwanie się sfałszowanymi dokumentami – poinformował jego adwokat

Wyrok w tej głośnej sprawie może przyczynić się do gwałtownego pogorszenia relacji między USA a Białorusią.

Mieszkający w Nowym Jorku Zeltser, specjalizujący się w badaniu przestępczości zorganizowanej w Rosji i byłych republikach radzieckich, został aresztowany razem z asystentką Władleną Funk w marcu w Mińsku, po przylocie z Londynu. Od tego czasu oboje przebywali w areszcie KGB. W czerwcu przedstawiono im zarzuty.

Jeszcze przed rozpoczęciem procesu mówiono o traktowaniu Zeltsera w sposób nieodpowiedni przy jego stanie zdrowia – jest diabetykiem, ma artretyzm, chore serce i wrzód żołądka. Stowarzyszenie nowojorskich prawników stwierdziło też, że Zelster był regularnie bity.

Część obserwatorów białoruskiej sceny politycznej uważa, że sprawa Zeltsera jest kolejnym przejawem białorusko-amerykańskiej „zimnej wojny” rozpoczętej po wprowadzeniu przez Waszyngton sankcji gospodarczych przeciwko białoruskiemu koncernowi „Biełnaftachim”.

Za: Rzeczpospolita | eb 11-08-2008, ostatnia aktualizacja 11-08-2008 17:21
„Amerykański prawnik skazany na trzy lata”


KOMENTARZ BIBUŁY: Chodzi oczywiście nie o jakiegoś-tam „amerykańskiego prawnika”, lecz prawnika żydowskiego z amerykańskim paszportem. A Rzeczpospolitej jakoś nielekko przychodzi podawać tego typu fakty, no chyba, że cytuje BIBUŁĘ, oczywiście nie podając źródła (zob. „Dzień Geja” w Kalifornii przegłosowany, gdzie mowa jest wlaśnie o żydowskim homoseksualiście).

A swoją drogą sprawa tego prominentnego prawnika jest bardzo ciekawa. Zeltser został aresztowany (razem ze swoją asystentką Władleną Funk, żoną brata Emmanuela – Marka Zeltsera) w marcu br. zaraz po wylądowaniu w Mińsku, gdzie przyleciał prywatnym odrzutowcem udzielonym mu przez… Borisa Berezovskiego – żydowskiego miliardera, który ograbiwszy naród rosyjski uciekł do Wielkiej Brytanii – pomimo tego, że przecież rzekomo Zeltser i Berezovsky znajdują się po przeciwnej stronie sporu. Jakiego sporu? Oczywiście chodzi o grube pieniądze, chodzi o 12-miliardowy spadek (USD) po innym oligarchu żydowskim – zmarłym w Londynie w tajemnicznych okolicznościach w lutym br. miliarderze Arkadym Patarkatsishvili, który swego czasu uciekł z Rosji do Gruzji, a ostatnio mieszkał w Wielkiej Brytanii. W sporze tym Emmanuel Zeltser miał reprezentować doradcę Arkadiego Patarkatsishvili, Josefa Kay, który domaga się połowy fortuny. Drugą połowę miałby wziąć Boris Berezovski, partner Patarkatsishviliego w ograbianiu majątku Rosjan. W grze uczestniczy również wdowa po Arkadym Patarkatsishvili – Inna Gudavadze, która jednak jakoś „nie ma przebicia” w tej silnej grupie walczącej o spadek.

Departament Stanu USA oczywiście reaguje bardzo ostro „broniąc obywatela amerykańskiego”, co w praktyce tłumaczy się, że obrona jest tym silniejsza, im chodzi o większe pieniądze i/lub chodzi o wyciągnięcie z kłopotów jakiegoś Żyda z amerykańskim paszportem.

Skip to content