Odnaleziono ukradziony medalion z Chopinem

Aktualizacja: 2010-06-30 2:10 pm

Lwowscy stróże prawa zatrzymali złodzieja polującego na antyki, który wykradł m.in metalowy medalion z podobizną polskiego kompozytora. Medalion ten zdobił jedną z lwowskich kamienic na ul. Wyszeńskiego.

Pewnego dnia mieszkańcy kamienicy zauważyli brak starej ozdoby. Przy wejściu do bramy została jedynie ramka po medalionie. Złodziej na tyle porządnie wykonał swoją pracę, że odnalezienie go zdawało się niemożliwe. Ale podczas śledztwa odkryto pewien ciekawy szczegół.

– Dozorczyni tej ulicy, opowiedziała o sprawie swojej koleżance, również dozorczyni, która także podzieliła się pewną informacją. Otóż, okazało się, że na pobliskiej ulicy również, w ten sam sposób, wykradziono witraż – opowiedział zastępca dyrektora Łyczakowskiego Rejonowego Oddziału miasta Lwowa, P. Szworob.

I witraż i medalion zniknęły mniej więcej w tym samym czasie. W obu przypadkach złodziej polował na stare rzeczy, okradał fasady kamienic, które są na liście pamiątek architektury. Funkcjonariusze podejrzewali, że i jedna, i druga kradzież są dziełem tej samej osoby i nie pomylili się.
Ukradzionych rzeczy zaczęto szukać w lwowskich antykwariatach. W jednym z nich znaleziono witraż, a po pewnym czasie i medalion. Na szczęście, nikt nie zdążył kupić tych przedmiotów. Właściciel sklepu oddał podobiznę Chopina dobrowolnie. Wykonujący obowiązki dyrektora Łyczakowskiego Rejonowego Oddziału m. Lwowa W. Rosa powiedział, że właściciel opowiedział im o tym w jaki sposób medalion trafił w jego ręce. W ten sposób udało się znaleźć przestępcę.

Obecnie złodziej przebywa w areszcie śledczym we Lwowie. Jest oskarżony o niszczenie pamiątek historycznych. Mężczyzna przyznał się do winy i czeka na wyrok sądu. Zatrzymany już kilkakrotnie był osądzony o kradzież.

Eksperci oszacowali już straty spowodowane kradzieżą. Wartość medalionu to około 25 tys. hr. Miejsce po medalionie wciąż świeci pustkami – złodziej, wykradając go bardzo się spieszył i przez to uszkodził antyk. Dlatego na początku medalion czeka odnowa, dopiero potem znowu znajdzie się na swoim właściwym miejscu.

(na podstawie informacji z zaxid.net)

Kurier Galicyjski, nr 12 (112) 29 czerwca – 14 lipca 2010

Tags:

Drukuj Drukuj

 

ZASADY PRZEDRUKU Z SERWISU INFORMACYJNEGO BIBUŁY:
Przedruki dozwolone, pod warunkiem podania źródła (np. "bibula.com" lub "Serwis Informacyjny BIBUŁA"), i/lub pełnego adresu internetowego: http://www.bibula.com/?p=23553 oraz niedokonywania jakichkolwiek skrótów lub zmian w tekstach i obrazach.


Przedruk materiałów zastrzeżonych przez Autora tekstu źródłowego bądź strony źródłowej, dozwolony jedynie po uzyskaniu stosownej zgody Autora.


Opinie wyrażane w tekstach publikowanych na łamach BIBUŁY są własnością autorów i niekoniecznie muszą odpowiadać opiniom wyrażanym przez Redakcję pisma BIBUŁY oraz Serwis Informacyjny BIBUŁY.


UWAGI, KOMENTARZE:

Wszelkie uwagi odnośnie tekstów, które publikowane były pierwotnie w innych mediach, prosimy kierować pod adresem redakcji źródłowej.
Uwagi do Redakcji BIBUŁY prosimy kierować korzystając z formularza [tutaj]