Brak chętnych na lekcje religii w Wiedniu

Aktualizacja: 2010-06-28 11:51 am

Po raz pierwszy, od kiedy w austriackich szkołach prowadzona jest katecheza, w jednej z placówek edukacyjnych nie znalazła się trójka katolickich dzieci, które mogłyby uczęszczać na lekcje religii. Gdyby „rzutem na taśmę” nie znalazł się brakujący uczeń, w szkole nie byłoby katolickiej katechezy.

Od dwudziestu lat, by w austriackiej szkole przeprowadzić lekcję religii któregoś z prawnie uznanych wyznań, musi uczęszczać do niej co najmniej trzech uczniów przyznających się do danej religii. W jednej ze szkół podstawowych w stolicy kraju, Wiedniu, na rok szkolny 2010/2011 zapisanych było… jedynie dwóch katolickich uczniów. Dopiero znalezienie dodatkowego małego katolika uratowało katechezę w placówce.

Według wiedeńskiego kuratorium wśród 200 tysięcy dzieci w wieku szkolnym w stolicy jedynie 100 tysięcy to katolicy. Drugą co do wielkości grupą wyznaniową jest 35 tysięcy dzieci muzułmanów, z kolei 21 tysięcy to dzieci ateistów. Reszta to wyznawcy innych religii. Według urzędników 40-45 proc. bezwyznaniowców uczestniczy jednak w katolickiej katechezie na zasadzie dobrowolności.

W pierwotnie katolickiej Austrii obecnie 66 proc. to chrześcijanie wyznania rzymskiego. Protestanci stanowią ok. 4 proc. mieszkańców kraju, podobnie jak muzułmanie, zaś prawosławni – 2 proc.

sks/Kath.net

Tags: ,

Drukuj Drukuj

 

ZASADY PRZEDRUKU Z SERWISU INFORMACYJNEGO BIBUŁY:
Przedruki dozwolone, pod warunkiem podania źródła (np. "bibula.com" lub "Serwis Informacyjny BIBUŁA"), i/lub pełnego adresu internetowego: http://www.bibula.com/?p=23473 oraz niedokonywania jakichkolwiek skrótów lub zmian w tekstach i obrazach.


Przedruk materiałów zastrzeżonych przez Autora tekstu źródłowego bądź strony źródłowej, dozwolony jedynie po uzyskaniu stosownej zgody Autora.


Opinie wyrażane w tekstach publikowanych na łamach BIBUŁY są własnością autorów i niekoniecznie muszą odpowiadać opiniom wyrażanym przez Redakcję pisma BIBUŁY oraz Serwis Informacyjny BIBUŁY.


UWAGI, KOMENTARZE:

Wszelkie uwagi odnośnie tekstów, które publikowane były pierwotnie w innych mediach, prosimy kierować pod adresem redakcji źródłowej.
Uwagi do Redakcji BIBUŁY prosimy kierować korzystając z formularza [tutaj]