Aktualizacja strony została wstrzymana

Rockowy koncert satanistów w kościele w Bolkowie

Jeden z koncertów na festiwalu gotyckiego rocka Castle Party w Bolkowie odbył się w katolickim kościele św. Jadwigi Śląskiej.

Po raz pierwszy festiwal gotyckiego rocka Castle Party w Bolkowie (dolnośląskie) wyszedł poza mury zamku Bolków. Jeden z koncertów odbywał się w katolickim kościele św. Jadwigi Śląskiej, gdzie w piątkowy wieczór wystąpił zespół Persephone z Austrii.

To charakterystyczna grupa, wykonująca gotyckie liryczne pieśni o przemijaniu, samotności, miłości. Widok ubranych na czarno i w glanach ludzi w zderzeniu z powagą kościoła katolickiego mógł zadziwiać, ale nie szokować.

– Sprawdziliśmy teksty piosenek. Są o życiu, przemijaniu i śmierci. Nie ma obscenicznych wyrażeń – wyjaśnia ksiądz Grzegorz Todorowski. – Nie uważam, aby występ był niefartem, bo tacy ludzie przyszli na koncert. Zachowali się bardzo kulturalnie – dodaje kapłan.

Nic przeciwko temu nie mieli także mieszkańcy Bolkowa. – Nie widzę w tym nic złego – mówi Sabina Morys. Przytakuje jej także Lucyna Staszak, która uważa, że skoro kościół na tym może zyskać to czemu z tego nie skorzystać. Zresztą mieszkańcy Bolkowa przyzwyczaili się do ubranych na czarno osób, których fascynuje gotycka muzyka i mroczne nastroje.

Festiwal odbywa się w Bolkowie od 10. lat. Wcześniej przez cztery lata jako sceneria służył do tego zamek Grodziec. – Na początku się dziwiłam. Teraz nie robi to na mnie żadnego wrażenia. Wręcz przeciwnie cieszę się, bo miasto na tym wiele zyskuje – podkreśla Sabina Morys.

Zespół Persephone do swoich występów zawsze wybiera niesamowite miejsca i bardzo często są to kościoły i zamki.

– Cieszę się, że mogłam zaśpiewać w tym kościele, w którym jest świetna akustyka. Nie potrzeba mikrofonów ani nagłośnienia. To cudowne – Sonia Kraushofer, wokalistka zespołu, jest zachwycona. – Jestem pod wrażeniem, że jako jedyna na festiwalu mogłam zaśpiewać w kościele – dodaje.

Wcześniej nie miała pojęcia, że w Bolkowie odbywa się tego typu impreza.


Za: Polska-Times

„Gotycki rock w kościele”


Trailer z nadanego przez kanał TVP Kultura (2.04.2008) programu „Dzieci Nocy” – zobacz sam co to jest ten „Festiwal gotyckiego rocka” i zapłacz nad smutnym stanem posoborowego Kościoła, którego kapłani propagują tego typu imprezy.

Skip to content