Rosja: Zbrodnia katyńska się przedawniła

Główny prokurator wojskowy Rosji nie widzi podstaw do wznowienia śledztwa dotyczącego rozstrzelania polskich oficerów w Katyniu w 1940 roku. Poinformowała o tym rozgłośnia Echo Moskwy powołując się na wypowiedź prokuratora Siergieja Fridińskiego dla agencji prasowej Interfax.

Siergiej Fridiński uważa, że winni tragedii są znani i nowe śledztwo nie jest potrzebne. Według prokuratora, śledztwo nie jest też możliwe, gdy sprawa uległa przedawnieniu. Prokurator Fridiński podkreśłił, że zbrodnia katyńska nie była przestępstwem popełnionym w imieniu państwa i dlatego rozstrzelani polscy jeńcy wojenni nie mogą być uznani za ofiary represji politycznych. Według prokuratora, polscy oficerowie zostali zastrzeleni przez konkretne osoby; w sprawie są wymieniane też nazwiska osób, które podejmowały decyzje.

Rozgłosnia „Echo Moskwy” przypomina, że śledztwo w sprawie mordu katyńskiego zostało umorzone w 2004 roku . W maju tego roku stowarzyszenie Memoriał zwróciło się do prezydenta Dmitrija Miedwiediewa z prośbą, aby polecił prokuraturze generalnej sprawdzenie jakości śledztwa przeprowadzonego przez Główną Prokuraturę Wojskową i rozpatrzenie mozliwości jego ponownego wznowienia.

Szef sekcji polskiej Memoriału Aleksander Gurianow ocenia, że wystąpienia Siergieja Fridińskiego mają na celu ugruntowanie stanowiska prokuratury w sprawie zbrodni na polskich oficerach w Katyniu. Gurianow podkreślił w rozmowie z IAR, że Memoriał domaga się wznowienia śledztwa w sprawie zbrodni katyńskiej.

Aleksander Gurianow wyjaśnił, że wystąpienie Fridińskiego to powtórzenie stanowiska, znanego już od dawna – formułowanego w trakcie rozpraw sądowych w latach 2008 – 2009.

Szef sekcji polskiej Memoriału zaznaczył, że stowarzyszenie wystąpiło z dwoma listami w marcu oraz w maju do prezydenta Federacji Rosyjskiej. Zawierały one postulaty dotyczące rozwiązania kwestii prawnych wokół zbrodni katyńskiej. Jak mówił IAR, najważniejsze to postulat wznowienia umorzonego śledztwa. Jak wyjaśnił, w czasie śledztwa nie wykonano szeregu zadań, które są obowiązkowe dla każdego postępowania w sprawie karnej. Przede wszystkim nie ustalono wówczas w sposób procesowy- mówił szef polskiej sekcji Memoriału – pełnego składu personalnego wszystkich zamordowanych ale też nie ustalono pełnej listy odpowiedzialnych za mord katyński. Aleksander Gurianow podkreślił, że do sprawców nie zaliczono głównych decydentów – czyli Stalina i głównych członków biura politycznego. Jak zaznaczył, Główna Prokuratura Wojskowa odmawia ponadto uznania rozstrzelanych polskich jeńców za ofiary represji politycznych. Według śledczych są też ogromne braki w dokumentacji, które uniemożliwiają postępowanie. Jednak Memoriał uważa, że zachowane akta wystarczają dla zmiany kwalifikacji prawnej zbrodni katyńskiej.

Według Gurianowa, odbywa się to na zasadzie błędnego koła – do zmiany kwalifikacji prawnej czynu potrzebne jest wznowienie śledztwa, to z kolei jest niemożliwe, gdyż według rosyjskiej prokuratury zbrodnia katyńska była przestępstwem pospolitym, ulegającym przedawnieniu.
Gurianow przypomniał, że Memoriał wystąpił pod koniec maja z apelem o skontrolowanie przez Prokuratora Generalnego, czy śledztwo jest prowadzone prawidłowo. Według stowarzyszenia nierzetelność, z jaką prowadzono postępowanie, jest wystarczającą podstawą dla jego wznowienia. Apel trafił z Kancelarii Prezydenta do Prokuratury Generalnej.

IAR/Kresy.pl

Za: Kresy.pl | http://www.kresy.pl/wydarzenia?zobacz/rosja:-zbrodnia-katynska-sie-przedawnila

Skip to content