Aktualizacja strony została wstrzymana

Zmanipulowane zdjęcie Papieża w książce szkalującej Kościół

W sutannie z dłonią wyciągniętą w hitlerowskim pozdrowieniu młody Joseph Ratzinger widnieje na fotografii w książce „Papieże i seks”, która właśnie ukazała się we Włoszech. Gdzie uchwycono przyszłego Papieża w takim geście?

Podczas udzielania błogosławieństwa neoprezbiterów wraz ze swoim bratem. Ale tego książka hiszpańskiego dziennikarza Erica Frattiniego już nie podaje. Autor donosi natomiast, że „istnieje zdjęcie, na którym widzimy przyszłego papieża w sutannie, wyciągającego dłoń w nazistowskim pozdrowieniu” – opisuje sprawę „Rzeczpospolita”.

Nic dziwnego, autor „Świętego Przymierza” i „Sekretów Watykanu” wykorzystuje przecież medialną koniunkturę. Tropi tym razem wszelką pedofilię, sodomię, homoseksualizm i kazirodztwo wśród papieży „od świętego Piotra po Benedykta XVI” – jak głosi reklama książki w internetowej księgarni wysyłkowej. Obecnemu papieżowi Frattini nie może zarzucić żadnych seksualnych bezeceństw, zamieszcza więc „kompromitującą” fotografię.

Obie  fotografie umieszczone są na blogu Andrei Torniellego.Obie fotografie umieszczone są na blogu Andrei Torniellego.

Na końcu książki można obejrzeć to zdjęcie wraz z wyjaśnieniem, że autorowi nie udało się dotrzeć do osoby, która je zrobiła, ani sprawdzić, czy nie jest to fotomontaż. Fotografia ma pochodzić z 1944 lub 1945 roku, gdy przyszły papież miał 17-18 lat. Joseph Ratzinger w sutannie ze stułą stoi na tle ołtarza i wykonuje gest, który przypomina pozdrowienie „Sieg Heil”.

Problem w tym, że Frattini – „profesor dziennikarstwa na uniwersytecie w Madrycie, autor licznych telewizyjnych dokumentów, pasjonat historii, obsesyjnie dbający o dochowanie wierności prawdzie” – jak wynika z opisu autora na okładce, nie zajrzał nawet do Wikipedii, nie mówiąc o oficjalnych stronach Watykanu. Mógłby tam wyczytać, że Joseph Ratzinger został wyświęcony na kapłana w 1951 roku, a więc w latach 1944-1945 nie mógł odprawiać Mszy.

Dziwne również, że nie dotarł do oryginału, który pochodzi z 1951 roku, a wydawca nie sprawdził autentyczności fotografii. Na oryginale obu braci Ratzingerów błogosławi wiernych podczas udzielania błogosławieństwa neoprezbiterów w bawarskim Traunstein (Joseph i Georg Ratzinger otrzymali święcenia kapłańskie tego samego dnia). Robią to, wyciągając przed siebie obydwie ręce.

Dwa lata temu książka wyszła w podobnej formie w wersji hiszpańskiej. Gdy tylko ukazała się we Włoszech, oszustwo wykrył natychmiast watykanista gazety „Il Giornale” Andrea Tornielli.

AJ/Rp.pl

Za: Fronda.pl |http://www.fronda.pl/news/czytaj/zmanipulowane_zdjecie_papieza_w_ksiazce_szkalujacej_kosciol | Zmanipulowane zdjęcie Papieża w książce szkalującej Kościół