Aktualizacja strony została wstrzymana

Kanada: obraźliwa dla Polaków ekspozycja w Muzeum Emigrantów w Halifaksie

Każdy kto zwiedza wschodnie prowincje Kanady a zwłaszcza Nowa Szkocje, winien odwiedzić w Halifaksie Muzeum Emigrantów mieszczące się w portowym budynku, przy molu zwanym Pier 21. Przez ten budynek w ciągu 50 lat od czasu pierwszej wojny światowej przewinęło się około miliona europejskich emigrantów do Kanady.

Zwiedzający maja możliwość obejrzeć film „dokumentarny” albo raczej artystyczna ilustracje tego co się kiedyś w tym budynku działo, w czasie kiedy emigranci lądowali w Halifaksie.

Jednym z takich symbolicznych emigrantów w pokazanym w tym filmie była mała, 10-letnia chyba, polska Żydówka, która opowiadała pielęgniarce, że uciekła z Getta i ukrywała się w chrześcijańskiej rodzinie, która ciągle ją straszyła, że jak nie będzie grzeczna to ją oddadzą w ręce „władz”. Widz odnosi wrażenie, że te „władze” są władzami polskimi i to one są odpowiedzialne za tego dziecka tragedię i śmierć jej rodziców. Na zakończenie pielęgniarka uspokaja dziecko, że teraz nie musi się niczego bać i już nigdy jej nie wyślą z powrotem do Polski.

Nigdzie w tym filmie nie jest wspomniane o Niemcach albo nawet Nazistach, którzy ostatnio są modnym zastępstwem dla niemieckich zbrodniarzy z okresu wojny. Film ten mocno nas zbulwersował i za namową mej amerykańskiej żony napisałem list protestacyjny do Muzeum Pier 21 jak i prasy kanadyjskiej i odnośnych ambasad, polskiej w Ottawie i kanadyjskiej w Warszawie.

Moja reakcja była podyktowana faktem, że  rodzice dwojga moich bliskich przyjaciół z narażeniem własnego i swych dzieci życia, wykradli z Getta i ocalili, dwie miale Żydówki w podobnym wieku do dziewczynki pokazanej we wspomnianym obraźliwym filmie.

Szkalowanie Polski i Polaków ciągle jest w toku na amerykańskim kontynencie i można je znaleźć w najmniej spodziewanych miejscach i okolicznościach, nawet w wydawałoby się w przyjaznej Polakom Kanadzie.

Jeśli ktoś chciałby zasięgnąć więcej informacji z samego źródła, oto jest adres tego Muzeum:

Pier 21 Society 1055 Marginal Road Halifax, Nova Scotia B3H 4P6 Canada

Telephone Switchboard: (902) 425-7770 Fax: (902) 423-4045 Email: info@pier21.ca Pier 21 Society Staff

Dr inż. Jan Czekajewski Columbus, Ohio, USA Członek Polskiego Instytutu Naukowego (PIASA) w NY

Halifax, Kanada, 21 lipiec 2008

Za:
Deprecated: preg_replace(): Passing null to parameter #3 ($subject) of type array|string is deprecated in /home/bibulaco/public_html/wordpress/wp-includes/kses.php on line 1745