Wajda dostanie nagrodę od Putina

12 czerwca Andrzej Wajda otrzyma Nagrodę Państwowa Federacji Rosyjskiej – podaje „Polityka”. Wyróżnienie zostało przyznane reżyserowi za zasługi… na rzecz walki o prawa człowieka.

Wajda w sobotę uda się do Moskwy, by odebrać nagrodę. Na decyzję kolegium nagrody miało podobno wpływ wyemitowanie w rosyjskiej telewizji filmu Katyń.

Nagroda Państwowa Rosyjskiej Federacji za zasługi na rzecz walki o prawa człowieka została ustanowiona w 2005 roku. Przyznawana jest 12 czerwca, w najważniejsze święto Federacji Rosyjskiej – Dzień Rosji. Laureat otrzymuje czek na 200 tys. dolarów. W przeszłości wyróżnienie otrzymali m.in. patriarcha Rosji Aleksiej II (agent KGB), pisarz Aleksander Sołżenicyn i prezydent Francji Jacques Chirac.

(wg, „Polityka”, tokfm.pl)

 

Wajda dostanie od Rosji 200 tys. dolarów

Niedawno informowaliśmy [patrz wyżej], że Andrzej Wajda – jedna z najważniejszych osób popierających Bronisława Komorowskiego – otrzyma w Moskwie Nagrodę Państwową Federacji Rosyjskiej. Dziś „Fakt” podaje, że do angrody będzie dołączony czek na 200 tys. dolarów.

Nagroda Państwowa Federacji Rosyjskiej to rosyjski odpowiednik Pokojowej Nagrody Nobla. Przyznaje się ją za zasługi w walce o „prawa człowieka” – jakkolwiek brzmi to śmiesznie, w kraju, w którym co jakiś czas giną niewygodni dla władzy dziennikarze i którym rządzi były oficer KGB.

Andrzej Wajda odbierze nagrodę w Moskwie 12 czerwca. To kolejny – po akcji „Zapal świeczkę 9 maja”, nagrodzeniu polskimi orderami rosyjskich milicjantów i przeprosinach Pawła Grasia wygłoszonych po rosyjsku – krok w „pojednaniu” polsko-rosyjskim.

(wg, „Fakt”, Niezależna.pl)

Za: niezalezna.pl 10-06-2010 09:10

Za: niezalezna.pl | http://www.niezalezna.pl/article/show/id/35116

Skip to content