Wajda dostanie nagrodę od Putina

Aktualizacja: 2010-06-8 11:00 pm

12 czerwca Andrzej Wajda otrzyma Nagrodę Państwowa Federacji Rosyjskiej – podaje “Polityka”. Wyróżnienie zostało przyznane reżyserowi za zasługi… na rzecz walki o prawa człowieka.

Wajda w sobotę uda się do Moskwy, by odebrać nagrodę. Na decyzję kolegium nagrody miało podobno wpływ wyemitowanie w rosyjskiej telewizji filmu Katyń.

Nagroda Państwowa Rosyjskiej Federacji za zasługi na rzecz walki o prawa człowieka została ustanowiona w 2005 roku. Przyznawana jest 12 czerwca, w najważniejsze święto Federacji Rosyjskiej – Dzień Rosji. Laureat otrzymuje czek na 200 tys. dolarów. W przeszłości wyróżnienie otrzymali m.in. patriarcha Rosji Aleksiej II (agent KGB), pisarz Aleksander Sołżenicyn i prezydent Francji Jacques Chirac.

(wg, “Polityka”, tokfm.pl)

 

Wajda dostanie od Rosji 200 tys. dolarów

Niedawno informowaliśmy [patrz wyżej], że Andrzej Wajda – jedna z najważniejszych osób popierających Bronisława Komorowskiego – otrzyma w Moskwie Nagrodę Państwową Federacji Rosyjskiej. Dziś “Fakt” podaje, że do angrody będzie dołączony czek na 200 tys. dolarów.

Nagroda Państwowa Federacji Rosyjskiej to rosyjski odpowiednik Pokojowej Nagrody Nobla. Przyznaje się ją za zasługi w walce o “prawa człowieka” – jakkolwiek brzmi to śmiesznie, w kraju, w którym co jakiś czas giną niewygodni dla władzy dziennikarze i którym rządzi były oficer KGB.

Andrzej Wajda odbierze nagrodę w Moskwie 12 czerwca. To kolejny – po akcji “Zapal świeczkę 9 maja”, nagrodzeniu polskimi orderami rosyjskich milicjantów i przeprosinach Pawła Grasia wygłoszonych po rosyjsku – krok w “pojednaniu” polsko-rosyjskim.

(wg, “Fakt”, Niezależna.pl)

Za: niezalezna.pl 10-06-2010 09:10

Tags: ,

Drukuj Drukuj

Zgłoś błąd na stronie

 

ZASADY PRZEDRUKU Z SERWISU INFORMACYJNEGO BIBUŁY:
Przedruki dozwolone, pod warunkiem podania źródła (np. "bibula.com" lub "Serwis Informacyjny BIBUŁA"), i/lub pełnego adresu internetowego: http://www.bibula.com/?p=22742 oraz niedokonywania jakichkolwiek skrótów lub zmian w tekstach i obrazach.


Przedruk materiałów zastrzeżonych przez Autora tekstu źródłowego bądź strony źródłowej, dozwolony jedynie po uzyskaniu stosownej zgody Autora.


Opinie wyrażane w tekstach publikowanych na łamach BIBUŁY są własnością autorów i niekoniecznie muszą odpowiadać opiniom wyrażanym przez Redakcję pisma BIBUŁY oraz Serwis Informacyjny BIBUŁY.


UWAGI, KOMENTARZE:

Wszelkie uwagi odnośnie tekstów, które publikowane były pierwotnie w innych mediach, prosimy kierować pod adresem redakcji źródłowej.
Uwagi do Redakcji BIBUŁY prosimy kierować korzystając z formularza [tutaj]